REKLAMA

2126790283 views

REKLAMA

2126790281 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieCzytaj etykiety... Uważaj, co kupujesz!

Czytaj etykiety… Uważaj, co kupujesz!

-

Produkty spożywcze, w które zaopatrujemy nasze rodziny, mogą być zupełnie czymś innym niż byśmy się spodziewali − ostrzegają organizacje broniące praw oraz interesów konsumenta. Musimy czytać uważnie etykiety na opakowaniach towarów, jeśli chcemy ustrzec się przed spożywaniem produktów z konserwantami i chemikaliami, zagrażającymi  zdrowiu człowieka.

Kellogs
Płatki Kellogs z jagodami, w których nie ma jagód
fot.Kellogs.com

REKLAMA

Wygląd, smak i zapach produktu mogą wprowadzić nas w błąd. Nie zawsze jemy to, co myślimy, że jemy − ostrzega magazyn Consumers Report.

Na przykład w wielu płatkach śniadaniowych z jagodami w ogóle nie ma jagód, w sproszkowanej śmietance nie ma śmietany, ani w śmietankowym nadzieniu do ciastek. Podobnie w chrupkach z bekonem nie ma bekonu. Lista jest długa…

W pewnych przypadkach już nawet nie mówi się o sztucznych dodatkach, ponieważ chemikalia są ich głównymi składnikami. Niektóre produkty spożywcze składają się w większości ze sztucznych substancji, a ich lista jest tak długa, że szkoda czasu na czytanie całej etykiety. I tak jej nie zrozumiemy. Najlepiej taki towar z powrotem położyć na półkę

Inspektorzy pracujący dla Consumer Reports przyjrzeli się z bliska wielu produktom. Oto niektóre z wyników ich kontroli:

– Delight Gourmet Coffee Creamer – “śmietanka” do kawy − składa się głównie z wody, cukru i oleju palmowego,

– McCormick Bac’n Pieces – chrupki “bekonowe” − nie zawierają w ogóle żadnego mięsa, a tworzy je głównie odpwiednio spreparowana mąka sojowa,

– Kellogg’s Frosted Mini Wheats Blueberry – “jagodowe” płatki śnadaniowe − doprawione są sztucznym smakiem jagodowym; nie ma w nich nawet śladu jagód.

Jak ujawnil rzecznik Consumer Reports, publikacja kontaktowała się z producentami prosząc o wyjaśnienie, dlaczego wprowadzają w błąd konsumentów, ale otrzymała tylko wymijające odpowiedzi. Niestety luki w  obowiązujcąych przepisach  pozwalają na tego rodzaju proceder.

Consumer Reports i inne organizacje konsumeckie domagają się, by federalny zarząd ds. żywności i leków, FDA, zaostrzył aktualne przepisy i lepiej  egzekwował istniejące.

Dopóki się to nie stanie, konsumenci nie mają wyboru –  muszą czytać, a przynajmniej sprawdzać etykiety. Jeśli widnieje na nich długa lista chemikaliów i składników o niezrozumiałych nazwach, trzeba z takich produktów po prostu zrezygnować i przestać ich używać.

Alicja Otap

 

REKLAMA

2120985046 views

REKLAMA

REKLAMA

2120985076 views

REKLAMA

REKLAMA

2122781398 views

REKLAMA

2120985089 views

Jagodzianki z kruszonką

Smutek olimpijski

Wychować syna

REKLAMA

2120985099 views

REKLAMA

2120985104 views