0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoCzy operacja jest jedynym sposobem pozbycia się silnego bólu kręgosłupa?

Czy operacja jest jedynym sposobem pozbycia się silnego bólu kręgosłupa?

-

Problemy z kręgosłupem należą do najczęściej zgłaszanych lekarzom dolegliwości. Prawie 65 milionów Amerykanów uskarża się na doraźny ból pleców, podczas gdy 16 milionów doświadcza chronicznego bólu tej części ciała. 

Do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa zalicza się długotrwały siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe noszenie toreb i plecaków, chodzenie na obcasach, złe ułożenie podczas snu, nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów. Nieprawidłowa postawa utrwalana przez lata, stres, który powoduje ciągłe napięcie mięśni również mogą prowadzić do problemów z kręgosłupem a nawet trwałych zmian zwyrodnieniowych. Nie bez znaczenia dla kondycji kręgosłupa jest też nadwaga, mająca wpływ na krążki międzykręgowe i stawy. Może ona prowadzić do choroby zwyrodnieniowej, objawiającej się bólem w krzyżu, utrudniającym codzienne funkcjonowanie. 

REKLAMA

Problemy z kręgosłupem dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, chociaż budowa anatomiczna kobiet sprawia, że częściej niż mężczyźni są narażone na różnego rodzaju przeciążenia a co za tym idzie, na częstsze bóle kręgosłupa. Ponadto okres ciąży i późniejszego noszenia coraz większego i cięższego dziecka nie pozostaje bez wpływu na kondycję kręgosłupa. 

Operacja kręgosłupa – fakty i mity

Wielu pacjentów, cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa, rozważa poddanie się operacji. Według wielu chirurgów jest to szybka i łatwa procedura i tak przedstawiają ją pacjentom. Jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. 

Przede wszystkim, według North American Spine Society, tylko poniższe kryteria kwalifikują do operacji kręgosłupa: nietrzymanie moczu, zaburzenia stolca, zaniki odruchów bezwarunkowych czy zaniki mięśniowe. W każdym innym przypadku zaleca się najpierw zastosowanie innych, mniej inwazyjnych metod leczenia. 

Operacja kręgosłupa to poważny zabieg i pomimo postępu technologicznego, nadal niesie ze sobą ryzyko wielu komplikacji pooperacyjnych, takich jak uszkodzenie nerwów lub mięśni, zatorów żylnych, nadmiernego krwawienia, przewlekłych infekcji czy chronicznego bólu pooperacyjnego. Według Journal of Neurosurgery, tylko 75-80% fuzji kręgosłupa kończy się sukcesem – uśmierzeniem bólu i poprawą komfortu życia pacjenta. Co więcej, uzależnienie się od silnych leków przeciwbólowych (opioidów) wzrasta wg. Center for Disease Control and Prevention z każdym dniem ich zażywania a niestety tak poważne operacje, jak te związane z kręgosłupem często wymagają przedłużonego zażywania tego rodzaju leków. 

Pamiętajmy również o tym, że biznes medyczny w USA przynosi rocznie 100 bilionów dolarów dochodu. Oczywiście kosztowne operacje stanowią jego dużą część, dlatego zdarza się, że pacjent nakłaniany jest do operacji ze względu na generowany zysk a nie korzyści zdrowotne, jakie może z niej odnieść. Dlatego zanim się poddamy temu skomplikowanemu zabiegowi, warto poprosić o drugą a czasami nawet i trzecią opinię, żeby upewnić się, że korzyści z niego wynikające będą przeważać potencjalne, negatywne skutki. 

Postępowanie przy bólu kręgosłupa

Jeżeli boli nas kręgosłup a nie jest to wynik wypadku ani urazu, warto najpierw zastosować domowe metody, takie jak wypoczynek, ciepłe i zimne okłady, niezbyt intensywne ćwiczenia rozciągające. Jeśli to nie pomaga, można spróbować wspomóc się lekami przeciwzapalnymi. Na pewno warto też pomyśleć o zmianie trybu życia na zdrowszy – zmianę diety, aktywny, dostosowany do naszych możliwości wysiłek fizyczny. Jeśli ból utrzymuje się dłużej, niż 2 tygodnie, kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza lub od razu u specjalizującego się w leczeniu schorzeń kręgosłupa fizjoterapeuty.

Terapię należy rozpocząć niezwłocznie, gdy zauważamy, że domowe metody nie pomagają i ból nie ustępuje a nawet się nasila. W tym przypadku zasada jest bardzo prosta, czym krócej czekamy z rozpoczęciem terapii tym jej rezultaty są szybsze i skuteczniejsze. Bagatelizowanie objawów i zbyt długie stosowanie środków przeciwbólowych niestety nie pomoże nam uporać się z problemem a przeciąganie rozpoczęcia terapii może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Odpowiednia rehabilitacja  rozpoczęta we właściwym czasie to klucz do sukcesu w leczeniu schorzeń kręgosłupa. W zależności od obszaru, nasilenia i przyczyny problemów, terapeuci opracują dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta kompleksowy program rehabilitacji, aby zapewnić jak najbardziej efektywny powrót do zdrowia. Zalecane metody leczenia to specjalistyczna terapia manualna, w tym niezwykle skuteczna technika Counterstrain, ćwiczenia terapeutyczne oraz zabiegi fizykalne – ultradźwięki, laser, zimne i gorące kompresy lub elektroterapia.

Nie rezygnuj z terapii zbyt wcześnie!

Aby rehabilitacja była skuteczna, trzeba ją kontynuować przez określony przez terapeutę czas. Czasami pacjenci rezygnują z zabiegów, gdy tylko odczują ulgę co sprawia, że po kilku miesiącach wracają do naszej kliniki, skarżąc się na jeszcze większy dyskomfort. Pracę z terapeutą należy traktować jak proces, który poza wyeliminowaniem bólu i przywróceniem sprawności ma także nauczyć pacjenta prawidłowej postawy i zachowania jej w codziennym życiu, dzięki którym problem nie będzie nawracał. Skuteczna terapia to taka, w której ulga jest wyraźnie odczuwalna nie tylko w trakcie ale również po jej zakończeniu. Ból pleców, który nie jest następstwem poważnego wypadku, w 95% przypadków przechodzi samoczynnie po zastosowaniu odpowiednio dobranej fizjoterapii i ewentualnie leków przeciwzapalnych w ciągu od tygodnia do 2 miesięcy. Prawdopodobieństwo wyeliminowania bólu w wyniku zabiegów rehabilitacyjnych jest tak duże, że warto spróbować najpierw tej nieinwazyjnej metody leczenia. Na operację zawsze jest czas.


Już od 2004 roku specjalistyczna klinika rehabilitacji i masażu P D Rehab pomaga pacjentom z Chicago i okolic. Specjalizuje się ona w pozaszpitalnej rehabilitacji ortopedycznej i jest jedną z zaledwie trzech placówek w rejonie Chicago, w której stosuje się rewolucyjną metodę Counterstrain. Dzięki tej wyjątkowej technice bardzo często jest ostatnią deską ratunku w najbardziej skomplikowanych przypadkach, pomagającą uniknąć operacji i leczenia farmakologicznego. 

Leczone dolegliwości:

  • schorzenia pleców i szyi
  • chroniczny ból i zapalenie stawów
  • bóle głowy, twarzy i schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego
  • kontuzje sportowe
  • problemy ortopedyczne i wady postawy
  • choroba Parkinsona, problemy z równowagą i błędnikiem
  • rehabilitacja okołooperacyjna
  • urazy w wyniku wypadku w pracy lub samochodowego

920 E. Northwest Highway
Mount Prospect, IL 60056
Tel.: (847) 459-4779
E-mail: [email protected]
www.zdrowechicago.com

REKLAMA

2091330597 views

REKLAMA

2091330896 views

REKLAMA

2093127355 views

REKLAMA

2091331177 views

REKLAMA

2091331323 views

REKLAMA

2091331468 views