REKLAMA

2131674457 views

REKLAMA

2131674456 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSpołeczeństwoCBOS: większość internautów korzysta z informacji zdrowotnych

CBOS: większość internautów korzysta z informacji zdrowotnych

-

fot.FirmBee/pixabay.com
fot.FirmBee/pixabay.com

Większość użytkowników internetu (79 proc.) korzysta z informacji lub opinii o lekarzach i lekach w sieci; a ponad jedna czwarta (27 proc., ) kontaktuje się w ten sposób z placówkami medycznymi i lekarzami – podaje najnowszy sondaż CBOS.

REKLAMA

Jak podaje CBOS, obecnie regularnie korzysta z internetu dwie trzecie dorosłych Polaków (66 proc.) Według badań CBOS, jedna piąta (21 proc.) z nich nabywa przez internet leki lub akcesoria medyczne.

Ponad połowa (59 proc.) korzystających z internetu uzupełniała lub weryfikowała online informacje uzyskane od lekarza, a 17 proc. internautów po “konsultacji” z internetem postąpiło inaczej, niż zalecił lekarz, lub w ogóle zaprzestało leczenia.

Większości osób korzystających z internetu (69 proc.) zdarza się przy złym samopoczuciu szukać w sieci informacji na temat konkretnych dolegliwości i sposobu zaradzenia im. Ponad jednej czwartej (28 proc.) zdarza się w takim przypadku konsultować z innymi użytkownikami, a jednej siódmej (14 proc.) – ustalać na podstawie informacji znalezionych w sieci własny sposób leczenia, bez konsultacji z lekarzem

Jak podkreśla CBOS, w zakresie medycznego wykorzystania internetu bardziej aktywne, zwłaszcza w poszukiwaniu informacji i kontaktowaniu się z placówkami medycznymi są internautki (91 proc.) niż internauci (71 proc.). Ponadto wyróżniają się badani mający wyższe wykształcenie (91 proc.) i mieszkańcy dużych miast, zwłaszcza największych aglomeracji (92 proc.). Stosunkowo rzadko informacji medycznych online szukali najstarsi internauci.

Z deklaracji badanych wynika, że przede wszystkim szukają informacji: najczęściej ogólnych, o lekarzach i usługach medycznych (70 proc., w tym 29 proc. zdarza się to często), nieco rzadziej o lekach i ich działaniu (61 proc., w tym 23 proc. często), a ponadto do sprawdzania opinii na temat lekarzy (55 proc., w tym 24 proc. często).

Według CBOS, skala wykorzystywania internetu do kontaktu z placówkami medycznymi jest zdecydowanie mniejsza. Na wizyty lekarskie umawia się za pośrednictwem internetu 17 proc. użytkowników (przy czym 7 proc. umawia się w taki sposób często), tyle samo (17 proc., z czego 5 proc. często) odbiera online wyniki badań. Nielicznym zdarza się korzystać z konsultacji z lekarzem przez internet, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej, czata lub rozmowy wideo (5 proc.), jak również zamawiać tą drogą recepty na leki (3 proc.).

Stosunkowo niewielu dokonuje w internecie zakupu leków i asortymentu medycznego. Leki dostępne bez recepty kupuje w sieci co dziesiąty badany (11 proc., w tym 4 proc. często), suplementy diety – 10 proc. (w tym 3 proc. często) i tyle samo – akcesoria medyczne i sprzęt rehabilitacyjny (10 proc., w tym 1 proc. często). Nielicznym internautom (2 proc.) zdarza się kupować w ten sposób leki dostępne na receptę.

Co drugi użytkownik internetu (50 proc., czyli jedna trzecia ogółu dorosłych) odwiedza strony internetowe dotyczące zdrowia, problemów z nim związanych i leczenia. Spośród nich nieliczni (3 proc.) deklarują, że robią to regularnie, jedna czwarta (25 proc.) wchodzi na nie od czasu do czasu, a ponad jedna piąta (22 proc.) sporadycznie.

Jak wynika z badań CBOS, znaczny odsetek badanych deklaruje, że nie pamięta nazw stron dotyczących zdrowia, które odwiedza (50 proc.), lub też nie ma stałych stron i każdorazowo korzysta z wyszukiwarki w celu znalezienia potrzebnych informacji (18 proc.). Wśród pozostałych najpopularniejsze są portale dedykowane zdrowiu (13 proc.) samodzielne lub będące częścią serwisów o zróżnicowanej tematyce.

Co dwudziesty internauta (5 proc.) odwiedza strony aptek i sklepów z artkułami medycznymi, a także witryny zwierające informacje i opinie o lekach. Zbliżona liczebnie grupa (4 proc.) przegląda strony poświęcone konkretnym chorobom i problemom ze zdrowiem. Tyle samo odwiedza strony dotyczące aktywności fizycznej, uprawiania sportu (4 proc.), np. prowadzone przez trenerów personalnych, a ponadto strony branżowe związane ze zdrowiem i medycyną (4 proc.).

Równie rzadko wymieniane są blogi, fora i grupy w serwisach społecznościowych, bez doprecyzowania, czego konkretnie dotyczą (3 proc.), a także strony poświęcone zdrowiu dzieci i blogi parentingowe (3 proc.), witryny dotyczące medycyny niekonwencjonalnej, naturalnej i ziołolecznictwa (2 proc.), a poza tym diet, żywienia, suplementacji i kosmetyków (2 proc.). Sporadycznie są to strony odnoszące się do konkretnej dziedziny medycyny (1 proc.), np. kardiologii, dermatologii, neurologii oraz zawierające opinie o lekarzach (1 proc.).

Około jednej ósmej użytkowników internetu (13 proc., czyli 8 proc. ogółu dorosłych) uczestniczy w forach i grupach związanych ze zdrowiem i medycyną, przy czym nieliczni, poza czytaniem wpisów innych, sami się tam wypowiadają (2 proc). Jedna dziesiąta (10 proc.) odwiedza fora i grupy dotyczące zdrowia ogólnie – zdrowego stylu życia, odżywiania i tyle samo (10 proc.) bywa na stronach dotyczących chorób i problemów ze zdrowiem.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 8-15 września tego roku na liczącej 981 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

REKLAMA

2126722461 views

REKLAMA

REKLAMA

2126722478 views

REKLAMA

REKLAMA

2128518798 views

REKLAMA

2126722488 views

REKLAMA

2126722492 views

REKLAMA

2126722496 views