REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieBezpieczeństwo niemowląt

Bezpieczeństwo niemowląt

-

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com
fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) w pierwszym roku życia niemowlęta powinny spać w tym samym pokoju, co ich rodzice, ale we własnym łóżeczku czy kołysce. Chodzi o obniżenie ryzyka zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), który jest główną przyczyną śmierci dzieci w wieku od miesiąca do pierwszego roku życia. Równocześnie Amerykańska Akademia Pediatryczna rekomenduje, by niemowlęta spały na plecach – a nie na brzuchach – na czystej powierzchni wolnej od zabawek i kocyków. To ostatnie zalecenie – sformułowane w latach 90. ubiegłego wieku – obniżyło ryzyko nagłej śmierci u niemowląt o 53 proc. w ciągu dekady: ze 120 zgonów na 100 tys. dzieci w 1992 r. do 56 zgonów w 2002 r. Wciąż jednak każdego roku w Stanach Zjednoczonych umiera 3500 niemowląt z powodów związanych ze snem, takich jak SIDS, czy przypadkowe uduszenie.

„Rodzice nie powinni nigdy kłaść dzieci na noc na sofie czy wersalce, nawet jeżeli na takim łóżku śpi obok ktoś inny. Wiemy, że takie nawierzchnie są ekstremalnie niebezpieczne” – powiedziała główna autorka przewodnika dla rodziców, Rachel Moon, wskazując, że dziecko może się zaplątać w pościeli lub udusić, przytłoczone zabawkami lub ochraniaczami, zostać ściśnięte w rogu wersalki czy fotela, ulec przegrzaniu lub przestać oddychać z nieznanego powodu. Innymi czynnikami ryzyka SIDS jest palenie papierosów w domu oraz ekspozycja niemowlaka na alkohol czy narkotyki.
The AAP zaleca także, by jak najszybciej po porodzie – gdy tylko matka jest medycznie stabilna i wybudzona – kłaść niemowlaka na matce (tak, by matka i dziecko mieli kontakt skóra-skóra) na co najmniej godzinę. Rekomendowane jest również karmienie piersią, ale AAP podkreśla, by po skończeniu tej czynności matki kładły dziecko w osobnym łóżeczku.
Moon stwierdziła, że nowe zalecenia oznaczają, że lekarze będą musieli zmienić rady udzielane dotąd rodzicom.
– Wielu pediatrów sugeruje, by po ukończeniu drugiego miesiąca życia niemowlę umieszczać w jego własnym pokoju. By usłyszeć jego płacz, gdy jest głodne radzą, by obok niego umieścić walkie-talkie – powiedziała.
Główną zmianą w zaleceniach AAP jest wezwanie do pozostawiania niemowląt w sypialni rodziców co najmniej przez pierwszych sześć miesięcy życia, a jeśli to możliwe przez cały rok.
Wszystkie rekomendacje AAP zawarła w dokumencie zatytułowanym „SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment”, który został zaprezentowany podczas Krajowej Konferencji AAP w San Francisco.

REKLAMA

Dorota Feluś

 

REKLAMA

2100200325 views

REKLAMA

REKLAMA

2100200558 views

REKLAMA

REKLAMA

2101996950 views

REKLAMA

2100200701 views

REKLAMA

2100200802 views

REKLAMA

2100200912 views