REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Z miasta Halloween nie takie straszne

Halloween nie takie straszne

-

Dlaczego nasze dzieci lubią jesień? Odpowiedź jest jednoznaczna – lubią Halloween. To jedna z najbardziej rodzinnych tradycji, które związane są z tożsamością amerykańską tak mocno, że nie można sobie wyobrazić jesiennej pory roku bez dekorowania domów, makabry i przebieranek.

Halloween w Stanach Zjednoczonych jest częścią tutejszej tradycji i kultury, ogólnonarodowego folkloru, a negowanie go lub próba zakazu świadczy albo o bardzo słabej asymilacji kulturowej, albo o małej wiedzy na temat funkcjonowania społeczeństwa amerykańskiego, albo o złej woli.

REKLAMA

2147483647 clicks

Wielu polskich rodziców zastanawia się, czy pozwalać dzieciom na Halloween, które jest niezgodne z ich własną wiarą, wychowaniem oraz stanowiskiem Kościoła w Polsce. Ich duchowe rozterki i dylematy wynikają też z faktu, że Halloween jest im obce kulturowo, skoro urodzili się i wychowali w Polsce, gdzie miejsce i rola Kościoła w życiu społecznym różni się zasadniczo do tego, jak funkcjonuje on w USA.

W zeszłym roku sekretarz generalny Konfederacji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński, opowiedział się oficjalnie przeciwko Halloween nazywając je „antychrześcijańskim i niebezpiecznym, ponieważ promuje kulturę śmierci, popycha ku mentalności ezoterycznej i magii”. Trudno się z tym zgodzić, widząc na amerykańskich ulicach uradowanych dorosłych i jeszcze bardziej szczęśliwe dzieci pukające do drzwi sąsiadów.

Zapytaliśmy Archidiecezję w Chicago o oficjalne oświadczenie dotyczące stosunku władz kościelnych do Halloween. Odpowiedź, która nadeszła do redakcji była bardzo różna od oficjalnego stanowiska polskiego Kościoła. Brzmiała ona: „My, Archidiecezja w Chicago, nie mamy oficjalnej polityki ani stanowiska dotyczącego Halloween”.
Oznacza to, że Archidiecezja nie grzmi z ambony, nie potępia, nie zakazuje, nie piętnuje, nie nazywa grzechem, nie uważa, że dusze wiernych wpadają w sidła satanizmu, nie zamyka parafii urządzających nawiedzone domy i spotkania dla seniorów przy latte o smaku dyni i ciasteczkach w kształcie pająków.

Nazywanie Halloween satanizmem, pogańskim świętem, deprawacją moralną dzieci i młodzieży to przesada, która budzi zdumienie na twarzach Amerykanów, często śmiech, a nawet oburzenie – skoro nie rozumiemy ich tradycji, to może powinniśmy wracać do siebie… To tak, jakby ktoś przyjeżdżając do Polski, deprymował nasze zwyczaje – andrzejki, śmigus-dyngus, zabawy karnawałowe – lub wyśmiewał się z nich nazywając głupimi. Nie chcę porównywać Halloween do Wszystkich Świętych, bo święta te mają zupełnie inną wymowę, cel i podbudowę kulturowo-ideową. Amerykanie mają Halloween w USA, Polacy mają Wszystkich Świętych w Polsce. Dwa osobne święta, dwie nieprzekładalne tradycje. Jedno święto nie może zastąpić drugiego, tym bardziej, że Halloween, mimo że przywiezione do USA w XIX wieku przez Irlandzkich katolików, szybko się zeświecczyło, a Wszystkich Świętych jest nierozerwalnie związane ze sferą duchowo-religijną i tożsamością kulturową w Polsce.

Halloween w USA to rodzinne, pełne zabawy i emocji święto, na które amerykańskie dzieci czekają każdego roku jak polskie dzieci na gwiazdkę. Jest ono tak głęboko zakorzenione w świadomości tutejszego społeczeństwa, że nawet katolickie parafie nie widzą nic zdrożnego w dekorowaniu sal parafialnych i urządzaniu balu potworów czy nawiedzonego domu. Codziennie przejeżdżam obok majestatycznej bryły rzymsko-katolickiego kościoła pod wezwaniem św. Pascala, górującego nad okolicą przy Irving Park i Melvina Avenue. Co roku w październiku obok kościoła panuje ścisk i tłok, a znalezienie miejsca do parkowania graniczy z cudem. W przykościelnej szkole urządzany jest jeden z uznanych za najlepsze w Chicago nawiedzonych domów – Katakumby.

Do Pascala przybywają całe rodziny – rodzice z dzieci, dziadkowie z wnukami, nastolatki w rozchichotanych grupkach. Parafia tętni życiem, rozbrzmiewa śmiechem, wspólnota zawiązuje więzi, gromadząc przy okazji datki na szkołę katolicką. Wiele chicagowskich parafii katolickich przygotowuje rodzinne atrakcje związane z tym świętem: zabawy dla dzieci, spotkania dla dorosłych, zajęcia rzemiosła artystycznego, loterie, sprzedaż domowej roboty wypieków, bale dla młodzieży. Nikt nie widzi w tym nic zdrożnego, nikt nie porównuje tego do praktyk mniej lub bardziej okultystycznych, nikomu do głowy nie przychodzi nazywanie tego typu zabaw satanizmem. Na drugi dzień po Halloween, 1 listopada, parafie okrywają się mirem zadumy i modlitw za dusze tych, którzy odeszli. Wszytko odbywa się zgodnie z kalendarzem liturgicznym, a Halloween współistnieje z All Saints Day.

Często lubimy mówić o szacunku dla naszej tradycji i kultury, ale zapominamy, że oprócz Polski mamy też drugą ojczyznę, którą świadomie wybraliśmy sobie sami. Warto zatem przypomnieć sobie czasem fragment orędzia Jana Pawła II wygłoszonego w 2003 roku na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy: „Wzywam tez imigrantów, aby uznali, że mają obowiązek odnosić się z szacunkiem do przyjmujących ich krajów i respektować prawa, kulturę i tradycję narodu, który ich gości”.

Anna Rosa
a.rosa@zwiazkowy.com

fot.ERIK S LESSER/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

2131811228 views

REKLAMA

REKLAMA

2131811243 views

REKLAMA

REKLAMA

2133607563 views

REKLAMA

2131811253 views

REKLAMA

2131811256 views

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

REKLAMA

2131811260 views

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

Emilia Jodlowska

Ania Wilkowski