REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Zapłodnione jajo

-
Chicago (CS”, CT, inf. wł.) – Sędzia Sądu Okręgowego Powiatu Cook wydał kontrowersyjny werdykt, w którym stwierdza, że zapłodniona komórka jajowa jest istnieniem ludzkim. Werdykt ten pozwala skarżyć w sądzie o nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka klinikę rozrodczą, która przez pomyłkę zniszczyła zapłodnione jajo.

Sędzia Jeffrey Lawrence orzekł 4 bm., że Legislatura stanowa wyraźnie definiuje, iż życie ludzkie zaczyna się w momencie zapłodnienia. Werdykt zapadł w sprawie Alison Miller i Todda Parrisha, którzy zgłosili się do kliniki rozrodczości Center for Human Reproduction. Jedyne prawidłowo zapłodnione jajo, które udało się lekarzom uzyskać w przypadku tej pary zostało przez pomyłkę wyrzucone przez personel kliniki.

Werdykt sędziego Lawrence’a pozwala Alison Miller i Toddowi Parrishowi na ubieganie się o odszkodowanie za śmierć dziecka. Decyzja sędziego Lawrencea wzbudziła mnóstwo kontrowersji. Niektórzy eksperci prawni nazwali ją przełomową, inni z gruntu – błędną, przepowiadając, iż zostanie obalona przez sądy wyższej instancji.

Krytycy werdyktu sędziego Lawrence’a – np organizacja American Civil Liberties Union (ACLU) – podkreślają, że jak dotąd żaden Sąd Apelacyjny w Stanach Zjednoczonych nie orzekł w sprawie o nieumyślne spowodowanie śmierci, iż zapłodnione ludzkie jajo to człowiek.

Organizacje antyaborcyjne, broniące życia poczętego – np Pro-Life Action League – wyraziły poparcie dla werdyktu sędziego Lawrence’a, stwierdziwszy, że życie zaczyna się w momencie zapłodnienia, a nie osadzenia zapłodnionego jaja w macicy.

Niektórzy eksperci prawni, np. prof. Dorothy Roberts z Northwestern University nazwali decyzję sędziego Lawrence’a „niebezpieczną” i „przerażającą” z uwagi na implikacje prawne. Dotychczas sądy amery kańskie różnych instancji utrzymywały zarzuty zabójstwa, gdy płód zabity został wraz z matką.

Nigdy jeszcze ten sam status prawny nie został rozszerzony na zapłodnione jajo jeszcze niewszczepione w łono matki. (ao)

REKLAMA

2094035632 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2094035916 views

REKLAMA

2095832365 views

REKLAMA

2094036166 views

REKLAMA

2094036304 views

REKLAMA

2094036445 views