REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Z Chicago i Illinois Z prac Legislatury stanowej

Z prac Legislatury stanowej

-

Ustawa DREAM Act czeka na podpis gubernatora

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – W świąteczny weekend Dnia Pamięci Narodowej (Memorial Day) Legislatura Illinois zatwierdziła stanową wersję ustawy DREAM Act, która ułatwia dostęp do wyższego wykształcenia dzieciom imigrantów.

 

Jeśli gubernator Pat Quinn podpisze ustawę DREAM Act, to Illinois będzie pierwszym stanem w kraju udostępniającym prywatnie ufundowane stypendia dzieciom imigrantów – legalnych i nielegalnych.

 

Gubernator zapewniał wcześniej, że podpisze dokument.

 

Ustawa popierana była przez burmistrza Rahma Emanuela oraz kardynała Francisa George’a. Lobbowały za nią organizacje proimigranckie i przedstawiciele różnych grup etnicznych, w tym latynoskiej i polskiej.

 

Jak szacują eksperci, z programów stypendialnych skorzysta około 95 tys. imigranckiej młodzieży.

 

Ustawa zezwala też nielegalnym imigrantom na inwestowanie w stanowe programy oszczędzania na studnia wyższe, takie jak College Illinois i Bright Start.

 

Przypomnijmy, że ustawa federalna DREAM Act, umożliwająca legalizację pobytu młodzieży uczącej się i służącej w wojsku, została odrzucona przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

 

Stanowa wersja ustawy pomija kwestie legalizacji, ponieważ leżą one tylko w gestii władz federalnych.

 

***

Stanowa Izba Reprezentantów zatwierdziła ustawę o rozwoju legalnego hazardu w Illinois, o którą zbiegał burmistrz Rahm Emanuel ze względu na uzyskanie zezwolenia na powstanie kasyna w Chicago. Ustawa została przesłana do Senatu. Postuluje ona budowę pięciu nowych kasyn, w tym jednego w Chicago oraz wyposażenie lotnisk, O’Hare i Midway a także torów wyścigowych w automaty do gier hazardowych. Ustawa ma dobre szanse na zatwierdzenie przez Senat, ale nie wiadomo, czy podpisze ją gubernator Quinn, który w przeszłości wyrażał opozycję wobec rozszerzenia operacji hazardowych w Illinois.

 

***

Reformę świadczeń emerytalnych dla pracowników ustawodawcy przełożyli na jesienną sesję, ponieważ dotychczasowe poparcie dla ustawy rozpadło się pod naciskiem związków zawodowych.

 

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks