REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Z Legislatury

-

Springfield (Inf. wł., CST) – Izba Reprezentantów Legislatury stanowej zatwierdziła w tym tygodniu ustawę, w myśl której w sprzedaży mogłyby znajdować się tylko papierosy samowygaszające się. Jeśli ustawę – wcześniej zatwierdzoną przez Senat Illinois – podpisze gubernator Rod Blagojevich, to tego rodzaju papierosy będą obo wiązywały w handlu detalicznym w całym stanie od 2008 roku.

Ustawa została zatwierdzona w Izbie większością 102 do 11 głosów.
Celem proponowanej ustawy jest zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar pożarów wznieconych przez tlące się papierosy oraz niedopałki.
Dwa tygodnie temu cztery osoby poniosły śmierć w południowej dzielnicy Chicago w wyniku pożarów wznieconych przez nieostrożnych palaczy papierosów.

Samowygaszające się papierosy są od ponad półtora roku sprzedawane w Nowym Jorku, który jako pierwszy w kraju stan wprowadził takie prawo. W jego ślady poszły jeszcze dwa kolejne stany – Vermont i Kalifornia.
Ustawa w Illinois sponsorowana była przez senatora stanowego Williama Haine’a (demokratę z Alton) i posła stanowego Dana Burke’a (demokratę z Chicago) .

Ustawie sprzeciwiają się niektórzy producenci tytoniu. Np. rzecznik koncernu RJ Reynolds stwierdził, że papierosy nie powinny być zmieniane tylko dlatego, że niektórzy palacze są nieostrożni i nie potrafią się z nimi obchodzić.
Jego zdaniem, nawet przy zastosowaniu wszystkich zabezpieczeń, zawsze znajdzie się ktoś, kto nie potrafi zachować ostrożności i spowoduje pożar paląc papierosa.

Rzecznik podkreślił, że wyprodukowanie samowygaszających się papierosów kosztuje więcej niż normalnych, ponieważ potrzebna jest specjalna, droższa bibułka.

RJ Reynolds jest producentem popularnych marek, m.in. Camel i Kool.
Również w tym tygodniu gubernator Blagojevich wyraził zadowolenie, że Senat stanowy zatwierdził ustawę zaostrzającą kary za podszywanie się pod policjanta (funkcjonariusza organów ścigania lokalnych, stanowych i federalnych) oraz strażaka.

Gubernator zapewnił, że podpisze ustawę. W lutym stanowa izba Reprezentantów jednogłośnie zatwierdziła ustawę. Autorem projektu ustawodawczego był gub. Blagojevich. Projekt ustawy powstał w styczniu w odpowiedzi na serię artykułów w gazecie Chicago Sun-Times , która sporządziła ewidencję około tysiąca przypadków podszywania się pod funkcjonariuszy policji w okresie ostatnich 3 lat.

Ustawa HB 5336 zaostrza kwalifikację prawną czynu przestępczego, jakim jest udawanie i podawanie się za policjanta i strażaka.
Zgodnie z nową kodyfikacją czyn ten jest przestępstwem poważnym (felony), za które grozi kara od 3 do 7 lat pozbawienia wolności.

Sponsorami ustawy byli: poseł stanowy Harry Osterman (demokrata z Chicago) i senator stanowy Peter Roskam (republikanin z Wheaton).
Na biurku gubernatora Blagojevicha czeka również na jego podpis ustawa podwajająca liczbę godzin ćwiczenia jazdy przez młodych kierowców pod nadzorem rodziców.

Dotychczas młodym kierowcom wystarczyło 25 godzin jazdy w towarzystwie rodziców. Nowa ustawa zwiększa liczbę godzin szkoleniowych do 50.
Sponsorem ustawy był poseł stanowy John DAmico (demokrata z Chicago). Zaproponował on nowe przepisy, po tragicznym wypadku, w wyniku którego śmierć poniosło kilku nastolatków.

Na głosowanie w Senacie czeka projekt ustawy zatwierdzony przez Izbę, zgodnie z którym wagarowicze nie mogliby uczęszczać na zajęcia przygotowujące do jazdy samochodem (Driver’s Education). Uczniom, którzy uzyskali prawa jazdy, a zaczęli wagarować lub porzuciliby szkołę, zostaliby ukarani utratą praw jazdy. Wagarowicze odzyskaliby prawa jazdy po poprawieniu swojej frekwencji. Uczniowie, którzy porzucili naukę odzyskaliby prawa jazdy po powrocie do szkoły.

Na podpis gubernatora czeka ustawa, w myśl której noworodki byłyby testowane na wirusa HIV.
Matka mogłaby się ubiegać o zwolenienie dziecka z badania tylko i wyłącznie z powodów religijnych. Aktualnie matka może nie zgodzić się na ten test z wielu różnych powodów.

REKLAMA

REKLAMA

Poprzedni artykułDla imigrantów
Następny artykułWydarzenia sportowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks