REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

W trosce o dzieci

-

Chicago (Inf. wł.) – Gubernator Rod Blagojevich poinformował, że do szkół w Illinois aktualnie są przesyłane materiały z programu Child Lures stosowanym w celu prewencji uprowadzeń i wykorzystywania dzieci.

Zgodnie z planem gubernatora Blagojevicha, wszystkie szkoły podstawowe i przejściowe w całym stanie – a jest ich 3,200 – będą dysponować specjalnymi materiałami edukacyjnymi, przygotowującymi nauczycieli do przedstawienia zagadnienia w klasach podczas zajęć lekcyjnych.

Każdy komplet zawiera wideo z instrukcjami dla nauczyciela oraz drugie nagranie wideo przeznaczone do zaprezentowania dzieciom. Komplet zawiera też broszurki dla uczniów i przewodniki dla rodziców.

Program prewencji uprowadzania i wykorzystywania dzieci został zapoczątkowany latem tego roku. Pakiety informacyjne z programem Child Lures otrzymało już wiele szkół prywatnych, a między innymi szkoły katolickie na mocy specjalnego porozumienia między władzami oświatowymi stanu a Archidiecezją Chicagowską.

Illinois jako pierwszy stan w kraju wprowadził tę inicjatywę w charakterze programu ogólnostanowego.

Władze Illinois powołały też specjalną grupę zadaniową, z którą mogą konsultować się szkoły wprowadzające program Child Lures.

Twórcą inicjatywy jest Ken Wooden, kryminolog i pedagog. Sporządził on program Child Lures w oparciu o treść wywiadów klinicznych, przeprowadzonych z uwięzionymi przestępcami seksualnymi, którzy dopuścili się różnych aktów przemocy na dzieciach.

Jak wynika z samej nazwy programu, Child Lures, pokazuje on rodzaje przynęt, jakich używają wobec dzieci przestępcy seksualni, by je wykorzystać albo uprowadzić w celu wykorzystania.

Program Child Lures uczy dzieci dostrzegać potencjalne niebezpieczeństwo, strzeże przed wykorzystaniem seksualnym, zgwałceniem i uprowadzeniem oraz podpowiada, jakie podejmować decyzje, by uniknąć osobników wykorzystujących dzieci – stwierdził gub. Blagojevich.

Program Child Lures stosowany był oryginalnie w celach szkoleniowych przez Instytut ds. Usług Zagranicznych Departamentu Stanu USA. Z czasem inicjatywą tą zainteresowało się wiele różnych organizacji i okręgów szkolnych w całym kraju. Skuteczność tego programu potwierdzają badania naukowe.

Co piąta dziewczynka i co dziesiąty chłopiec stają się ofiarą wykorzystania seksualnego przed ukończeniem 18 lat – jak wynika ze statystyk Krajowego Centrum Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci (National Center for Missing and Exploited Children).

Stanowy Departament Dzieci i Rodziny (Illinois Department of Children and Family Services; DCFS) szacuje, że w Illinois rokrocznie około 8 tys. dzieci jest wykorzystywanych seksualnie.

Ponadto władze Illinois przypominają, że wiosną tego roku powstała nowa strona internetowa, na której publikowane są informacje dotyczące zaginionych dzieci i statusu akcji poszukiwawczej.

Oto adres tej strony:
http://www.amberillinois.org

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks