REKLAMA

2114797824 views

REKLAMA

2114797823 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Po wyborach

-

Chicago (Inf. wł.) – We wtorek 5 kwietnia na przedmieściach metropolii chicagowskiej odbyła się elekcja powszechna do władz lokalnych. W miasteczkach Elk Grove Village i Bensenville, sąsiadujących z lotniskiem O’Hare utrzymali się na urzędach dotychczasowi burmistrzowie, którzy aktywnie zwalczają rozbudowę lotniska.

W Elk Grove Village Graig Johnson z łatwością pokonał rywala, Rogera Bianco, przewagą 73 do 26 procent głosów.
W Bensenville burmistrz John Geils wygrał przewagą 55 do 45 procent głosów z Johnem Wassingerem.

Johnson i Craig zapewnili, że w dalszym ciągu dokładać będą starań, by nie dopuścić do powstania nowych pasów startowych na O’Hare.
W mieście Park Ridge, które też sąsiaduje z lotniskiem O’Hare w wyścigu o urząd burmistrza wygrał Howard Frimark uzyskując 60 procent głosów. Jego rywal Michael Tinaglia otrzymał 39 procent głosów.

Wyjątkowo zacięty wyścig wyborczy miał miejsce w Harwood Heighs, w miasteczku graniczącym z Chicago od północnego-zachodu, o populacji 8,200, której około 35 procent jest pochodzenia polskiego.

Znakomita większość polskiej grupy w Harwood Heights to zarejestrowani wyborcy, a więc potężny, bardzo liczący się głos na tamtejszym forum publicznym.

Duży sukces odniosła koalicja polityczna pn. Future Party (Partia Przyszłości), popierana przez radnych Marka Dobrzyckiego, Mary Duffy, George’a Alexa i b. radnego Larry’ego Bilek, która zmierzyła się z dotychczasowymi władzami miasteczka.

Radny Dobrzycki wystosował oficjalne oświadczenie , w którym podziękował za poparcie wyborcom polskiego rodowodu oraz polonijnym mediom.
Z ramienia Future Party urząd burmistrza wygrała Margaret „Peggy” Fuller, od urodzenia mieszka w Harwood Heights i do tej pory była długoletnią radną, bardzo popularną, wybieraną najwyższą liczbą głosów.

Nie mając funduszy wyborczych zwyciężyła ona przewagą 45 procent głosów do 43 procent z dotychczasowym burmistrzem Norbertem Pabichem, który nie tylko dysponował zasobnym kontem, ale również poparciem radnego chicagowskiego Williama Banksa (36. okręg miejski) oraz senatora stanowego Jamesa DeLeo (10. okręg) i udostępnioną przez nich machiną polityczną
Podkreślając różnice ze swoim rywalem, Fuller przypominała w swojej kampanii wyborczej, że w Radzie Miasta nigdy nie głosowała na kontrakty bez przetargu i nieuzasadnione, kwestionowane wydatki oraz deklarowała, że jako burmistrz nie będzie tolerować arbitralnego przydzielania zleceń miejskich.
Zmagania o urząd sekretarza miejskiego przegrała kandydatka Future Party Marge Naegele – licencjonowany sprzedawca nieruchomoś ci. Pokonała ją przewagą 54 procent do 45 procent głosów dotychczasowa sekretarz Diane Larson.

Dwa z trzech dostępnych stanowisk radnych wygrali członkowie Future Party: Demetrios „Jimmy” Mougolias, wiceprezes lokalnej Izby Handlowej oraz Leszek Szlendak, urodzony w Białymstoku mówiący po polsku, z zawodu specjalista komputerowy, mieszkający w Harwood Heights od 1972 r. Obydwaj otrzymali po 14 procent głosów.

Na trzecim dostępnym miejscu utrzymała się dotychczasowa radna Arlene Jezierny uzyskując 16 procent głosów. W wyścigu do Rady Miasta brało udział 9 kandydatów.

Kandydaci z Future Party obiecywali w swojej kampanii wyborczej godnie reprezentować interesy szarego podatnika, otoczyć specjalną opieką tych mieszkańców, którzy słabo znają język angielski (np. polskich imigrantów), udostępnić serwisy socjalne (np. KidCare) i doradztwo podatkowe, promować biznes w celu ożywienia lokalnej gospodarki, zreformować przestarzałe, niefukcjonalne przepisy (np. budowlane) oraz zatrudnić dwujęzyczny (angielsko-polski) personel.

Ponadto wyborcy w różnych ok ręgach szkolnych w powiecie Cook mieli okazję wyrazić swoje preferencje w referendach dotyczących podwyżek podatków na rzecz oświaty.

W okręgu Orland nr. 135 głosowano za podwyżką podatku stosunkiem 63 do 47 procent głosów oraz w okręgu Glencoe nr. 35 – 68 procent do 32 procent. Przeciw podwyżce podatku wypowiedzieli się wyborcy w okręgu River Grove nr. 851/2 większością 63 do 37 procent; okręg Dolton nr. 149 – 57 do 43 procent; okręg Calumet City nr. 132 – 87 do 13 procent, a także ok ręg Thornton nr. 205 – 55 do 45 procent.
Alicja Otap

REKLAMA

2093041452 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2093041736 views

REKLAMA

2094838185 views

REKLAMA

2093041986 views

REKLAMA

2093042124 views

REKLAMA

2093042265 views