REKLAMA

2114831452 views

REKLAMA

2114831451 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Kardynal prosi…

-

Chicago (Inf. wł., CST) – Kardynał Francis George zaapelował 4 bm. do gubernatora Roda Blagojevicha, aby odwołał swoje zarządzenie w sprawie sprzedaży środków antykoncepcyjnych, stosowanych następnego dnia po stosunku seksualnym (tzw. morning after pill), co Kościół uważa za formę aborcji.

Jak stwierdził kard. George ludzie mają wolny wybór do której apteki mogą się udać, w związku z tym farmaceuci powinni też mieć swobodę w zakresie podejmowanych wyborów moralnych.

Władze stanu nie powinny mieć prawa do kontroli ludzkiego sumienia – stwierdził kardynał o dodał: Mam nadzieję, że gubernator ponownie przemyśli i zmieni swoją decyzję.

Przypomnijmy, że w ub. miesiącu gub. Blagojevich zignorował apel bpa Tomasza Paprockiego, który zwrócił się do gubernatora o odwołanie nowego zarządzenia podczas Mszy św w intenji papieża Jana Pawła II.
W myśl zarządzenia gubernatora, aptekom i farmaceutom grożą kary grzywny i utrata licencji zawodowej za odmowę wydania środków antykoncepcyjnych, motywowaną przekonaniami religijnymi farmaceuty.
Biskup Paprocki powoływał się na nauki Papieża prosząc o anulowanie zarządzenia.

Biskup twierdził, że zarządzenie powinno być unieważnione z szacunku dla nieżyjącego Papieża, który bronił życia poczętego.
Gub. Blagojevich nie tylko nie odwołał swojego zarządzenia, ale zapowiedział jego egzekwowanie.

Zgodnie z gubernatorskim zarządzeniem, farmaceuci muszą – pod groźbą utraty licencji zawodowej i kary grzywny – sprzedawać środki antykoncepcyjne, nawet jeśli są przekonani, że preparaty te zabijają nienarodzone dzieci.

W lutym br. farmaceuta ze sklepu aptecznego Osco Drug w Chicago odmówił wydania preparatów antykoncepcyjnych dwóm kobietom oraz powiedział, że mogą wrócić później, by poprosić o wydanie leku innego farmaceutę.
Dyrekcja sieci aptecznej Osco Drug oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Farmaceutów poparły decyzję farmaceuty jako uzasadnioną obowiązującymi przepisami, pozwalającymi na odmowę leku, jeśli jego zastosowanie jest niezgodne z przekonaniami religijnmi osoby wydającej lek.

Jednak w interpretacji gub. Blagojevicha, przepisy te nie dotyczą farmaceutów, a tylko personelu medycznego.
Blagojevich oświadczył, że postanowił przeciwstawić się ogólnokrajowemu zjawisku, ponieważ coraz częściej antyaborcyjni farmaceuci odmawiają wydawania leków antykoncepcyjnych.

Zarządzenie Blagojevicha obowiązuje wszystkie apteki w całym stanie. (ao)

REKLAMA

2093047879 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2093048163 views

REKLAMA

2094844612 views

REKLAMA

2093048413 views

REKLAMA

2093048551 views

REKLAMA

2093048692 views