REKLAMA

2114630822 views

REKLAMA

2114630821 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZ Chicago i IllinoisCzęść planu przyjęta

Część planu przyjęta

-

Oak Park (Inf. wł.) – Komitet ds. Edukacji Senatu Illinois zatwierdził 12 bm. niektóre punkty planu reformy edukacji autorstwa gubernatora Roda Blagojevicha, określany jako „Wyższe standardy, lepsze szkoły” (Higher standards, better schools), proponujący zwiększenie finansowania oświaty oraz lepsze przygotowanie uczniów do konkurowania i odnoszenia sukcesów w dobie współczesnej, wymagającej ekonomii globalnej.

Ustawa (Senate Bill 575), sponsorowana przez senatora Miguela del Valle, demokratę z Chicago, została przesłana do Senatu w pełnym składzie.
Przypomnijmy, że w ramach reformy, zwiększeniu uległaby z 16 na 18 liczba godzin kredytowych potrzebnych do otrzymania świadectwa ukończenia szkoły średniej, zostałby poszerzony program matematyki, języka angielskiego i pisania, zaś algebra stałaby się obowiązkowa dla wszystkich uczniów.
Zatwierdzony przez komitet senacki projekt ustawodawczy nie zawiera jednak żadnych propozycji finansowania reformy oświaty, które figurują w planie gubernatora.

Gubernator proponuje zwiększenie funduszy na oświatę o 300 mln dol. w klasach od przedszkola do klasy 12 (K-12) i całkowitą podwyżkę o 440 mln dol. w roku fiskalnym 2006. Wydatki na każdego ucznia wzrosłyby o około 240 dolarów.

Gubernator zaproponował rozszerzenie legalnego hazardu, by uzyskać fundusze na pokrycie wydatków związanych z realizacją planu reformy szkolnictwa.

Propozycja ta czeka na rozpatrzenie przez Legislaturę stanową
Blagojevich wyraził przekonanie, że dodatkowe dochody można uzyskać poprzez zwiększenie w istniejących już kasynach liczby automatów do gry na monety oraz stołów do ruletki.

Eksperci finansowi gubernatora szacują, że zwiększenie liczby automatów i stołów do gry przyniesie w skali rocznej dodatkowy dochód rzędu 300 mln dolarów.

Właściciele kasyn odnieśli się z dużą rezerwą do pomysłu i uzależnili jego realizację od obniżki stanowego podatku od kasyn.
Plan rozszerzenia legalnego hazardu na rzecz finansowania oświaty ma wielu krytyków, którzy między innymi wyrażają obawy, że pieniądze uzyskane tą metodą będą „podbierane” na inne cele, podobnie jak w przypadku loterii stanowej. Ta ostatnia miała finansować szkolnictwo, ale większość jej dochodów jest stale odciągana na inne wydatki.

Choć gubernatorska propozycja finansowania oświaty nie jest optymistyczna i dobrze nie rokuje, to jednak Blagojevich odrzuca inne sposoby ratowania szkolnictwa.
Podtrzymał on swoją dotychczasową opozycję wobec budowy nowych kasyn, a zwłaszcza stałego, lądowego kasyna w śródmieściu Chicago o które zabiega burmistrz Richard Daley.

Gubernator ostrzegł, że zawetuje każdą ustawę rozszerzającą legalny hazard, wykraczającą poza jego propozycję.
Zapowiedział też, że postawi weto wobec ustawy podnoczącej stanowy podatek od dochodu, a obniżającej podatek od nieruchomości.
(ao)

REKLAMA

2093003328 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2093003612 views

REKLAMA

2094800061 views

REKLAMA

2093003862 views

REKLAMA

2093004000 views

REKLAMA

2093004141 views