REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Budżet gubernatora

-

Springfield (Inf. wł., CT, CST) – Wczoraj gubernator Rod Blagojevich przedstawił Legislaturze stanowej już trzeci z kolei w czasie swojej 4-letniej kadencji plan budżetowy, opiewający na 43,56 mld. dolarów.


Propozycja budżetu na rok fiskalny 2006 nie zawiera podwyżek od stanowego podatku od dochodu i sprzedaży, ale proponuje podwyżkę podatku od papierosów o 75 centów od opakowania do 1,73 dol. Po dodaniu podatków miejskich i powiatowych palacze zapłacą 3,21 dol. w samych podatkach kupując papierosy.


Dochód z podatku od papierosów i cygar – szacowany na 150 mln dol rocznie – ma pomóc sfinansować budowę oraz remonty dróg i szkół.
Budżet Blagojevicha uzależnia pomoc dla chicagowskiego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, Chicago Transit Authority (CTA), od zamknięcia luki w podatku od sprzedaży oprogramowania komputerowego. Podatek płacą indywidualni nabywcy oraz małe i średnie przed siębiorstwa. Nie płacą – duże przesiębiorstwa.


Legislatura już raz, w listopadzie ub. r., sprzeciwiła się zamknięciu tej luki, pod naciskiem silnych grup biznesowych. Jednak gubernator usiłuje przeforsować swoją propozycję, w nadziei, że w ten sposób uzyska dodatkowe 65 mln dol. dla przedsiębiorstwa CTA, które stojąc w obliczu deficytu budżetowego grozi poważnymi cięciami w usługach pasażerskich.


Gdyby proponowana przez gubernatora podwyżka podatku od papierosów została zatwierdzona przez Legislaturę stanową, to byłaby to już druga podwyżka w okresie ostatnich 3 lat.


Emil Jones, przewodniczący Senatu Illinois (demokrata z Chicago) stwierdził, że podwyżka podatku od papierosów byłaby bardo niekorzystna dla handlu detalicznego w jego okręgu w południowej części miasta, a także dla południowych rejonów Illinois, gdzie sprzedawcy przegrywają konkurencję rynkową ze sklepami za granicą stanu, sprzedającymi tańsze papierosy.
Jones – który sam jest palaczem – stwierdził, że lepszym źródłem dochodu byłoby kasyno gry.


Inni ustawodawcy wyrazili przekonanie, że uzależnianie finansowania 20-30-letnich projektów infrastrukturalnych od podwyżki podatków od papierosów jest krótkowzroczne i nieodpowiedzialne, ponieważ liczba palaczy stale spada.
Budżet gubernatora zawiera też około 800 mln dol. w redukcjach świadczeń emerytalnych dla pracowników stanowych, którym to redukcjom ostro sprzeciwiły się związki zawodowe.

REKLAMA

2094046963 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2094047247 views

REKLAMA

2095843696 views

REKLAMA

2094047497 views

REKLAMA

2094047635 views

REKLAMA

2094047776 views