REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPomagać trzeba mądrze

Pomagać trzeba mądrze

-

O przyczynach emigracyjnych niepowodzeń, procesie wychodzenia z biedy, a także o tym, w jaki sposób akcja Szlachetna Paczka niesie mądrą pomoc, z prezes chicagowskiego zarządu Spring Foundation, Lucyną Gavrylyuk rozmawia Grzegorz Dziedzic.

REKLAMA

Emigracja kojarzy się z poprawą stopy życiowej, z dobrobytem i sukcesem. Wyjeżdżamy z kraju z nadzieją na lepsze życie. Niestety, realia są takie, że niektórym na emigracji się nie udaje. Jakie są główne przyczyny emigracyjnych życiowych niepowodzeń?

Lucyna Gavrylyuk
fot.arch. L. Gavrylyuk

Lucyna Gavrylyuk: – Istnieją rodziny, którym nie wiedzie się dobrze ze względu na wypadki losowe, czyli śmierć lub ciężką chorobę członka rodziny, często jej żywiciela. Pomagamy też rodzinom, które mają niepełnosprawne lub chore dzieci. Pomocy potrzebują również osoby starsze, które pracowały w Stanach Zjednoczonych, aby pomóc rodzinie w Polsce, a na starość często pozostały za granicą same. Jest im ciężko związać koniec z końcem. Większość rodzin, którym pomagamy, kiedyś radziła sobie dobrze i funkcjonowała, dopóki w ich życiu nie wydarzyło się coś, co to funkcjonowanie zaburzyło.

Ile rodzin w Chicago i okolicach otrzymuje pomoc dzięki Spring Foundation i akcji Szlachetna Paczka?

– Podczas ubiegłorocznej edycji pomogliśmy osiemnastu rodzinom. Do akcji zostały zgłoszone 22 rodziny, ale nie wszystkie kwalifikowały się do pomocy. W tym roku zgłoszone zostały 32 rodziny, wolontariusze już je odwiedzają. Potrzebujące pomocy rodziny wciąż jeszcze można zgłaszać, ale to już ostatni dzwonek – zgłoszenia przyjmujemy do 10 listopada.

Co trzeba zrobić, żeby rodzina otrzymała „szlachetną paczkę”?

– Zależy nam, żeby Polonia była wrażliwa na potrzeby innych. Żebyśmy nie myśleli wyłącznie o sobie, a zauważyli biedę wokół nas. Jeśli widzimy w naszym otoczeniu rodzinę, która potrzebuje pomocy, porozmawiajmy z nią i zgłośmy do naszej akcji. Wtedy na miejsce wyślemy wolontariuszy, którzy dowiedzą się, dlaczego rodzina znalazła się w trudnej sytuacji. Rodzina wspólnie z wolontariuszami ustala plan działania, czyli co zrobić, żeby polepszyć jej warunki bytowe. Opisujemy umiejętności i talenty członków rodziny oraz jej potrzeby. Jeśli po pierwszym spotkaniu wolontariusze uznają, że konieczna jest pomoc, podczas kolejnej wizyty ustalają, jakie rodzina ma potrzeby. Następnie, na naszej stronie internetowej, oczywiście anonimowo, opisujemy historię potrzebującej rodziny i czekamy na darczyńców, którzy zechcą jej pomóc i są skłonni przygotować paczkę.

W jaki sposób można zgłaszać do fundacji potrzebujące pomocy rodziny?

– Najprościej dzwoniąc na nasz numer telefonu lub poprzez pocztę elektroniczną. Należy podać powody zgłoszenia konkretnej rodziny. Bardzo ważne jest to, aby rodzina wiedziała o tym, że została zgłoszona do naszej akcji i wyraziła zgodę na udział, kontakt ze strony fundacji i wizytę wolontariuszy. Niestety rodzina nie może zgłosić do akcji samej siebie, musi zostać zgłoszona przez kogoś z zewnątrz.

Jaki są kryteria przyjęcia rodziny do akcji Szlachetna Paczka?

– Nie przyjmujemy do akcji rodzin, które żyją z biedy. To nasza podstawowa zasada. Jeśli dana rodzina korzysta systematycznie z różnych form pomocy, ale nie stara się poprawić swojego bytu, nie możemy jej zakwalifikować. Chcemy, aby nasza pomoc była impulsem do zmiany życia, do pracy nad sobą i zmiany sytuacji na lepsze.

Czyli dajecie potrzebującym przysłowiową wędkę, a nie rybę.

– Dokładnie tak. Chcemy, aby nasze działanie było mądrą pomocą, a nie dobrym uczynkiem. Nasza akcja ma pomóc nie tylko doraźnie, ale w dłuższej i szerszej perspektywie. Chcemy, aby potrzebująca rodzina poprawiła swoją sytuację, a w przyszłości pomogła innym.

Na czym konkretnie polega pomoc, którą uzyskać można poprzez akcję Szlachetna Paczka?

– To pomoc materialna, ale nie finansowa. Jej rodzaj zależy od potrzeb danej rodziny. W paczce mogą znaleźć się środki czystości, ubrania, czy buty dla dziecka, ale mieliśmy rodzinę, w której matka potrzebowała komputera, aby uczestniczyć w zajęciach online i skończyć studia, a następnie polepszyć byt swojej rodziny.

Działalność fundacji opiera się na łączeniu potrzebujących z tymi, którzy chcą pomóc, czyli biednych z lepiej sytuowanymi. Spring Foundation działa dzięki poświęceniu wielu wolontariuszy. W jaki sposób można nim zostać?

– Potrzebujemy wielu wolontariuszy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w działalność Spring Foundation i akcję Szlachetna Paczka. To piękne doświadczenie. Aby móc odwiedzić rodzinę, trzeba jednak przejść odpowiednie przeszkolenie. Wszyscy wolontariusze wypełniają ankiety i zadają rodzinom odpowiednie pytania. W tej edycji przeszkolenie już się odbyło, ale planujemy kolejne, przed przyszłoroczną edycją. W ubiegłym roku mieliśmy 12 wolontariuszy, w tym roku jest ich już 35.

Ostatni element tej pomocowej układanki to darczyńcy. W jaki sposób można zostać darczyńcą?

– Darczyńcą może zostać każdy. Potrzeby rodzin są różne i zdarza się, że paczka jest dosyć kosztowna. Rodzinę może zatem wybrać osoba indywidualna lub grupa, która wspólnie przygotuje paczkę. W ubiegłym roku paczkę dla jednej z rodzin przygotowała grupa 23 przyjaciół. W tym roku historie potrzebujących rodzin pojawią się na naszej stronie internetowej 18 listopada. Wystarczy wejść na naszą stronę, przeczytać historię rodziny i trzy najważniejsze zgłoszone przez nią potrzeby. Na ich podstawie można zdecydować, czy chcemy pomóc samodzielnie, czy wspólnie z grupą przyjaciół bądź znajomych. Pozostaje zrobić paczkę i przywieźć ją do naszego magazynu 9 grudnia, a my przekażemy ją rodzinie.

4 listopada odbędzie się zorganizowany przez Spring Foundation Tropikalny Bal Charytatywny. Na co przeznaczone zostaną środki zebrane podczas balu?

– Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tym wydarzeniu. Bilety można kupić do 27 października na naszej stronie internetowej. Gościem honorowym balu będzie twórca akcji Szlachetna Paczka ksiądz Jacek Stryczek. Cały dochód z balu zostanie przeznaczony na działalność Spring Foundation i rozwój akcji Szlachetna Paczka. Wszyscy członkowie fundacji i wolontariusze działają charytatywnie, ale przygotowanie materiałów promujących akcję, marketing i działanie fundacji oznacza koszty. Utrzymanie i rozwój akcji Szlachetnej Paczki w Chicago będzie możliwe dzięki tym funduszom.

Organizacji charytatywnych i akcji pomocowych jest w Chicago mnóstwo. Czym na ich tle wyróżnia się akcja Szlachetna Paczka i Spring Foundation? Dlaczego warto was wesprzeć?

– Wielu z darczyńców chwali akcję Szlachetna Paczka ponieważ wiedzą, komu konkretnie pomagają. Rodziny umieszczane są w bazie danych anonimowo, ale znamy ich historie i potrzeby, w związku z czym jest to bezpośrednia pomoc dla danej rodziny. To pomoc wymierna i mądra. Nie chcemy pomagać rodzinom z roku na rok, chcemy aby pomoc była impulsem do zmiany życia i poprawy bytu. Także do zauważenia, że na potrzeby rodziny zareagował ktoś obcy, dzięki czemu w przyszłości być może ci potrzebujący pomogą innym.
Chciałabym zachęcić całą Polonię do wzięcia udziału w naszej akcji. Warto rozejrzeć się wokół i zauważyć tych, którzy pomocy potrzebują. Pomoc zmienia wszystkich, począwszy od rodzin, którym pomagamy, poprzez wolontariuszy, aż po darczyńców, którzy wracają do w tym roku nas już po raz drugi. Dzięki Szlachetnej Paczce chcemy jednoczyć Polonię.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Grzegorz Dziedzic

 

REKLAMA

2096921555 views

REKLAMA

REKLAMA

2096921788 views

REKLAMA

REKLAMA

2098718182 views

REKLAMA

2096921935 views

REKLAMA

2096922037 views

REKLAMA

2096922148 views