REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Zagrożenie terrorystyczne bez kolorów

Zagrożenie terrorystyczne bez kolorów

-

Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS) potwierdziła w czwratek, że dotychczasowy – pięciokolorowy – system ostrzegania przed zagrożeniem atakami terrorystycznymi na terenie USA, zostanie zlikwidowany. Janet Napolitano powiedziała, że w jego miejsce wprowadzony zostanie nowy, bardziej precyzyjny system komunikatów.

fot. Wprowadzony w 2002 roku “kolorowy” system zostanie zastąpiony nwym , bardziej precyzyjnym

Obowiązujący od 2002 roku i wprowadzony po atakach islamskich terrrystów na Nowy Jork i Pentagon system opiera się na pięciu kolorach, z których każdy ma oznaczać inny stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym. Od zielonego(niski), poprzez niebieski (wzmożona czujność), żółty (podwyższony), pomarańczowy (wysoki) po czerwony (bardzo wysoki).

REKLAMA

Szefowa DHS już w ubiegłym roku zdecydowała o przeprowadzeniu rewizji obowiązujacego do tej pory „kolorowego” systemu. Był on powszechnie krytykowany jako zbyt enigmatyczny i mało precyzyjny. Wprowadzeniu poszczególnych stopni zagrożenia nie towarzyszyły szczegóły mowiące m.in. o tym kiedy i gdzie może dojść do zamachów.

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu ostrzegania, co ma nastąpić pod koniec kwietnia, ma się to zmienić.

Jak powiedziała Janet Napolitano, nowy system przewiduje m.in., że komunikat o zagrożeniu będzie zawierał zalecenia co robić, aby się uchronić przed atakiem. Ma też sugerować, jak obywatele mogą rozpoznać podejrzane zachowanie, oraz informować, jak długo zagrożenie powinno trwać.

Szefowa DHS zaznaczyła jednoczesnie, że zagrożeni atakiem na terenie USA jest wciąż bardzo realne.

Według używanego jeszcze systemu opartego na kolorach, w USA trwa od 2006 r. stan pogotowia oznaczony kolorem żółtym (zagrożenie podwyższone). Tylko na lotniskach obowiązuje alarm wyższego stopnia – pomarańczowy (zagrożenie wysokie).

in (CNN, PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks