REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Zabójcy 16 afgańskich cywilów grozi kara śmierci

Zabójcy 16 afgańskich cywilów grozi kara śmierci

-

Oskarżony o dokonanie masakry 16 afgańskich cywilów sierżant Robert Bales stanie przed sądem wojskowym – poinformowała amerykańska aria. Jeżeli żołnierz zostanie uznany winny stawianych, mu zarzutów, grozi mu kara śmierci.

fot. Sierżant Robert Bales oskarżony jest o zamordowanie 16 afgańskich cywilów

Proces Balesa odbędzie się w bazie wojskowej Lewis-McChord w stanie Waszyngton. W wydanym w środę komunikacie prasowym wojskowa prokuratura informuje, iż zamierza domagać się dla żołnierza najwyższego wymiaru kary przewidzianego przez wojskowe prawodawstwo, czyli kary śmierci.

39-letni sierżant amerykańskiej armii oskarżony jest o to, że 11 marca tego roku w Panjawi, w afgańskiej prowincji Kandahar zastrzelił 16 osób, w tym kobiety i dziewięcioro dzieci. Robert Bales ranił także sześć osób. Według stacjonujących wraz z Balesem żołnierzy, po dokonaniu masakry wojskowy wrócił do swej bazy umazany krwią mówiąc, że “myślał, iż robi to, co do niego należy”. Robert Bales usłyszał w sumie 16 zarzutów zabójstwa z premedytacją, sześć zarzutów usiłowania zabójstwa oraz siedem zarzutów napaści na afgańskich cywilów.

Wiele wskazuje na to, że adwokaci Balesa będą powoływać się na chwilową niepoczytalność ich żołnierza i jego zły stan psychiczny. Wkrótce po zatrzymaniu Balesa jego obrońca, znany adwokat John Henry Browne, powiedział, że jego klient dokonał masakry najprawdopodobniej pod wpływem stresu pourazowego.

39-letni Robert Bales do wojska zaciągnął się 11 lat temu, po atakach terrorystycznych na Nowy Jork i Pentagon. Misja w Afganistanie był jego czwartą. Wcześniej trzy razy służył w Iraku. W czasie 11 letniej służby dwukrotnie został ranny: raz w głowę; następnie w nogą, w wyniku czego stracił część stopy. Adwokat żołnierza powiedział, że na dzień przed dokonaniem zbrodni Bales widział jak jego kolega odniósł poważne obrażenia i stracił nogę. Według specjalistów taki przeżycia mogą doprowadzić do PTSD (post-traumatic stress disorder) – zespołu stresu pourazowego, który jest niezwykle częsty u żołnierzy wracających z misji w Iraku i Afganistanie.

Według znajomych żołnierza nie chciał on wyjeżdżać w grudniu na kolejną misję wojskową. Obawiał się o swój stan zdrowia „głównie fizycznego”. Pojawiają się także opinie, że Bales „stracił wiarę w sens misji w Afganistanie”.

Robert Bales jest żonaty. Ma dwoje dzieci w wieki czterech i pięciu lat.

km

 

3 KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks