REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Porady Windykatorzy długów coraz bardziej agresywni

Windykatorzy długów coraz bardziej agresywni

-

Nachalne telefony, ostry ton, setki wezwań do zapłaty, a nawet groźby. W czasach, kiedy Amerykanie mają coraz większe problemy z regulowaniem płatności, windykatorzy długów stają się coraz bardziej bezwzględni.

fot. Kristopher Greenwood/ Praktyki firmy windykacyjnych są coraz bardziej agresywne

REKLAMA

72-letnia, niepełnosprawna kobieta niedawno pochowała swych dwóch synów. Sama żyje z zasiłku w wysokości 694 dolarów miesięcznie. Kilka tygodni po śmierci synów zaczęła otrzymywać telefony od windykatora, domagającego się pieniędzy za pogrzeby. Mężczyzna zagroził, że jeżeli nie zapłaci osobiście, wykopie jej synów z ziemi.

Do mieszkanki Orlando windykator dzwonił 15 razy, żądając aby spłaciła ponad 16 tysięcy dolarów na karcie kredytowej, należącej do jej zmarłego męża. Natrętni agenci dzwonili, mimo że w świetle przepisów obowiązujących na Florydzie żona zmarłego nie odpowiada za niespłacone należności na karcie kredytowej.

Dzwonią nie tylko tzw. collection agencies, ale sami kredytodawcy. Bank of America dręczył mieszkankę Hawajów automatycznymi wiadomościami telefonicznymi, kiedy spóźniła się ze spłatą raty kredytu za dom. Telefony powtarzały się nawet co 15 minut. W tym czasie kobieta organizowała pogrzeb zmarłego męża.

Podobnych historii są tysiące. Jak pokazują ostatnie dane, windykatorzy długów stają się w swych działaniach coraz bardziej bezwzględni, często balansując na granicy prawa… lub je przekraczając.

Do Federalnej Komisji Handlu (FTC) w ubiegłym roku wpłynęło 140 036 skarg na firmy zajmujące się odzyskiwaniem długów. W 2008 roku liczba ta wynosiła 104 766.

Nie ulega wątpliwości, ze kryzys gospodarczy sprawił, iż coraz więcej osób ma trudności ze spłacaniem zadłużenia. Trudniej także odzyskać pieniądze od kogoś, kto ma ich bardzo niewiele … lub wcale. Dlatego właśnie windykatorzy posuwają się do coraz bardziej drastycznych praktyk. Najbardziej powszechne są natarczywe telefony o każdej porze dnia – wcześnie rano lub późno wieczorem – powtarzane w krótkich odstępach czasu.

Składanie skarg na agresywnych windykatorów czasami przynosi zamierzony skutek. Tylko w ubiegłym miesiącu amerykańskie sądy wstrzymały działalność siedmiu firm zajmujących się ściąganiem długów, właśnie ze względu na ich agresywne praktyki. Firmy te, aby odzyskać pieniądze uciekały się do kłamstw, gróźb oraz obelg wobec zadłużonych klientów.

Bywa także, że formy windykacyjne domagają się spłaty nieistniejących długów sprzed lat. W wielu przypadkach i po licznych telefonach, część osób wpłaca przynajmniej część rzekomego długu.

FTC podkreśla, że są pewne kluczowe reguły, których windykatorzy łamać nie mogą. Niedozwolone są telefony przed godz. 8.00 rano i po 21.00; kłamstwa, próby zastraszenia i poniżenia powinny być natychmiastowo zgłaszane do FTC. Windykatorzy nie mają prawa również grozić więzieniem. Samo posiadanie długów nie jest bowiem przestępstwem.

Więcej na temat ram prawnych działalności tzw. collection agencies przeczytać można na oficjalnej stronie Federal Trade Commission.

mp

5 KOMENTARZE

  1. bardzo dobrze. jak sie pozycza trzeba splacac, to powinna byc swieta zasada a nie jakies bakructwa i kombinacje paragrafami. ja gdybym byl dyr banku ktory “nekal” kredytobiorce telefonami co 15 min dalabym temu pracownikowi nagrode. teraz to jakies skrzywienie nastapilo, to ze ktos ma dom zabrany przez bank albo bankructwo ogloszone nie jest zadnym powodem do wstydu tylko przejawem zaradnosci ! wystarczy jeszcze dodac kilka lat rzadow demokratow i po tym kraju wspomnienie zostanie

    • No to sie popisales worasie.
      Nie dosc, ze powyzsze przypadki w artykule sa zupelnie przeciwstawne do tego o czym ty bredzisz. Najwazniejsze jest to, ze jak zwykle pomyliles fakty, gdyz jak wszystkim wszem i wobec wiadomo, tylko i wylacznie polityka republikanska wraz z polinteligentem Bushem na czele doprowadzila ten kraj do najwiekszego kryzysu od czasow Wielkiej Depresji. Chcesz sie popisac swoja wiedza, zacznij lepiej pisac na temat sprzatania kup po wlasnych psach. Jestem pewien, ze ten temat masz opanowany do perfekcji i zaden ciec ci w tym nie dorowna.

  2. Mariano jak zwykle nie wisz o czym piszesz miliony ludzi prowadziło byznesy kupując towar iinne rzeczy na karty kredytowe, budując domy na kredyt ktore się nie sprzedały itp kryzys zaczął się w 2008 roku błędne decyzje Busha i jego chorych doradców obniżki podatków i wojny doprowadziły z pomocą banków do największego kryzysu na świecie, i ci ludzie twierdzą, że tymi samymi błędami (obniżka podatków)wyprowadzą ten kraj z kryzysu to jest utopia w którą mogą uwierzyć takie jełopy jak Ty. Na całym świecie podnoszą podatki dla bogatych, żeby stymulować gospodarkę zwiększonymi inwestycjami a tutaj grupa oszołomów próbuje niszczyć Prezydenta i jego pociągnięcia które są korzystne dla ludzi ochraniaąc tych którzy za ten kryzys są odpowiedzialni, poczytaj trochę co proponują miliarderzy na czele z W. Buffet
    i wtedy zrozumiesz dlaczego oni nie Obama twierdzą, że płacą za niskie podatki. Przepraszam zapomniałem Ty należysz do tej nielicznej grupy która niewiele rozumie w jakim celu Republikanie nas potrzebują to iż oni mają kapitał wiemy dlatego są w stanie opłacać reklamy i programy które im służą nie nam może jeszcze farmerom wystarczy zobaczyć jak głsują stany farmerskie.

  3. a ja gbybym mial dlugi i byl tak nekany,to nagralbym wiadomosc na automatycznej sekretarce takiej tresci:”jesli dzwonisz z collection agencies, nie moge odebrac od ciebie telefonu,bo jetem teraz na wakacjach i nie wiem kiedy wroce”.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

Złodzieje zwłok

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks