REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Relikwie bł. ks. Popiełuszki w Amerykańskiej Częstochowie

Relikwie bł. ks. Popiełuszki w Amerykańskiej Częstochowie

-

Do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA), zwanej Amerykańską Częstochową, sprowadzono z Warszawy relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystej Mszy św. na zakończenie polonijnej pielgrzymki przewodniczył w miejscowej świątyni 8 sierpnia bp Wojciech Polak, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji. Kazanie wygłosił biskup diecezji Metuchen – Paul Bootkoski.

fot.ojciec Bartłomiej Marciniak z relikwiami bł.ks.Popiełuszki

W liturgii wzięli udział pątnicy z Great Meadows i Trenton. Pierwsza z tych pielgrzymek odbyła się już po raz 23. i zgromadziła ok. 2,5 tys. osób, idących w trzech grupach: dwóch polskich i jednej anglojęzycznej. Mottem ich wędrowania były słowa: “Bądźcie świadkami miłości”. Druga grupa, licząca ok. 400 uczestników, wyszła na trasę z parafii pw. św. Jadwigi w Trenton po raz 8., tym razem pod hasłem: “Zło dobrem zwyciężaj!” Nawiązywało ono do postaci bł. ks. Popiełuszki.

Oprócz świeckich w pielgrzymkach szły również siostry zakonne, m.in. ze Zgromadzenia Benedyktynek Misjonarek z Huntington i służebniczki starowiejskie. Pielgrzymowało też ponad 30 ojców, braci i nowicjuszy nowego zakonu franciszkańskiego z archidiecezji nowojorskiej, posługującego szczególnie ubogim i bezdomnym w biednych dzielnicach miasta.

REKLAMA

W pielgrzymce do duchowej stolicy Polonii amerykańskiej spotkały się osoby w różnym wieku, a także całe rodziny wędrujące wraz z dziećmi. Towarzyszyli im kapłani polonijni, pracujący w parafiach oraz ojcowie paulini – kustosze sanktuarium.

Pątnicy nie tylko się modlili, ale mieli też okazje do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty, a na wieczornych postojach, po sprawowanej Eucharystii, odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez ojców franciszkanów.

Wszystkich pielgrzymów powitał w imieniu paulinów o. Tadeusz Lizyńczyk, przeor wspólnoty posługującej w sanktuarium.

9 sierpnia bp Polak udał się do Buffalo, skąd odleci do Toronto w Kanadzie, gdzie 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, będzie modlił się z kilkutysięczną grupą Polonii, która przybędzie w pielgrzymce do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich.

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały uroczyście przekazane dla Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Stanach Zjednoczonych w niedzielę, 4 lipca. „Myślę, że będą często wystawiane z racji różnych uroczystości, szczególnie polonijnych – mówi o. Bartłomiej Marciniak, paulin. – W Amerykańskiej Częstochowie jest także kaplica na wzór Kaplicy Jasnogórskiej, jest też uroczyste odsłonięcie, są czuwania nocne, są grupy modlitewne i pielgrzymi w czasie nocnych czuwań właśnie, będą się modlić przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki”.

O. Bartłomiej od 14. lat pełni posługę w Stanach Zjednoczonych, a przed 26. laty był ministrantem księdza Jerzego Popiełuszki w par. Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

(KAI, Biuro Prasowe Jasnej Góry)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks