REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Udany lot komercyjnej rakiety nośnej

Udany lot komercyjnej rakiety nośnej

-

Orbital Sciences Corp., jedna z dwóch amerykańskich firm wytypowanych przez agencję NASA do dostarczania zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), dokonała w niedzielę udanej próby ze swoją rakietą nośną Antares.

fot.NASA-Bill Ingalls/ Rakieta nośna Antares odbyła udany lot na orbitę
fot.NASA-Bill Ingalls/ Rakieta nośna Antares odbyła udany lot na orbitę

REKLAMA

Otwiera to drogę do przyszłego lotu pokazowego na stację.

Dwustopniowa rakieta o wysokości 40 metrów wystartowała z nowego kompleksu Wallops, znajdującego się na wyspie położonej w pobliżu brzegów stanu Wirginia, w odległości 270 km od Waszyngtonu.

Rakieta nie była jeszcze wyposażona w kapsułę transportową Cygnus, ale w symulator z aparaturą elektroniczną służącą do mierzenia parametrów lotu. Po 10 minutach od startu symulator, po oddzieleniu się od drugiego stopnia rakiety, osiągnął orbitę na wysokości 256 km.

Według Davida Thompsona z Orbital Sciences, lot na ISS z kapsułą Cygnus może odbyć się już za 2 miesiące. Cygnus może transportować ładunki o wadze do 2 ton.

Druga firma SpaceX jest bardziej zaawansowana bowiem jej kapsuła Dragon osiągnęła już stację ISS podczas pokazowego lotu w maju 2012 r. Kapsuły Dragon już trzykrotnie cumowały do stacji.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA