REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaWydarzeniaStrażnik z obozu Auschwitz mieszka w USA

Strażnik z obozu Auschwitz mieszka w USA

-

87-letni Słowak, który był strażnikiem w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, od 60 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych – pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Zidentyfikowany jako Johann B. mężczyzna mieszka w Filadelfii. 

fot. Były strażnik z obozu Auschwitz -Birkenau od 60 lat mieszka w USA

REKLAMA

Przewodniczący niemieckiej Centrali Ścigania Zbrodni Nazistowskich (CŚZN) Kurt Schrimm poinformował, że kierowana przez niego placówka rekomendowała postawienie 87-latkowi formalnych zarzutów w związku z rolą, jaką odegrał on w zagładzie Żydów i innych narodowości w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Centrala nie podała do publicznej wiadomości nazwiska podejrzanego. Zidentyfikowany jako Johann B. Mężczyzna jest Słowakiem.

CŚZN ustaliła, że mężczyzna w 1942 roku dobrowolnie wstąpił do Waffen-SS, a od 1944 roku pracował jako strażnik w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie współuczestniczył w zagładzie 334 tys. Zydów, w okresie od maja do lipca tego roku. Po wojnie, w 1952 roku mężczyzna wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Obecnie mieszka on w Filadelfii.

Jak pisze Polska agencja Prasowa, po przyjeździe do USA mężczyzna miał nie ukrywać wobec lokalnych władz, że pracował w obozach koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Auschwitz-Birkenau. Utrzymywał jednak, że nie był świadomy, że w obozach dochodziło do aktów masowej zagłady. Twierdził także, do Waffen-SS został wcielony przymusowo.

Jak pisze “Sueddeutsche Zeitung” nazwisko Johanna B. Po raz pierwszy pojawiło się podczas procesu Johna Demianiuka, wydanego Niemcom przez Stany Zjednoczone byłego strażnika w obozie zagłady w Sobiborze. Także on przez lata ukrywał się w USA. Demianiuk po pozbawieniu go amerykańskiego paszportu w maju 2009 roku został oddany w ręce agentów imigracyjnych i został deportowany do Niemiec.

12 maja 2011 roku, po trwającym niespełna pół roku procesie, Demianiuk został uznany za winnego współudziału w masowej zagładzie Żydów w obozie koncentracyjnym w Sobiborze za co został skazany na pięć lat więzienia. Zbrodniarz wojenny zmarł 17 marca 2012 roku w wieku 91 lat w bawarskim domu opieki

Na razie nie wiadomo, czy Johann B. usłyszy formalne zarzuty współudziału w nazistowskich zbrodniach oraz czy USA zgodzą się na jego ekstradycję do Niemiec.

Amerykańskie media sprawie odnalezienia byłego strażnika z nazistowksiego obozu poświęcają niewiele uwagi. Materiał na ten temat wyemitował do tej pory jedynie lokalna stacja FoxPhilly z Filadelfii.

in

12 KOMENTARZE

  • nie przecze, obrywalo sie przecie, diablow ludzkich nie brak na tym swiecie. Pale Malboro. Odlotow nie miewam. A starosc ma swoje humanitarne prawa i juz. Wbijac na pal, konmi rozrywac, czy jak to widzisz @pepe

  • Kicia, najważniejsze, że nikt nie zapomniał czego masz przykład Johann B, ścigani są do końca życia. Każdy walczy z nich o życie, ale przeszłości nikt im nie zapomni i odpowiedzą za czyny popełnione w przeszłości. Niech to będzie przestrogą dla innych.

 1. Wdrażanie kar antywolnościowych nie polega tylko na dostrzezeniu ich funcji prewencji indywidualnej.
  A gdzie podfunkcja resocjalizacyjna kary?
  W przypadkach takich jak ludobójstwo procedowanie jest koniecznością, ale osiągamy jedynie cel w prewencji generalnej. O sprawiedliwości nie ma co marzyć.
  Św.Augustyn: sprawiedliwość jest domeną Opatrzności, nie Człowieka. Człowiek nie jest w stanie pojąć ani czynu sprawcy ani zła wyrządzonego ofiarom. A gdzie zadośćuczynienie, odszkodowania, ofiarom, ich następcom prawnym?

REKLAMA

2123238570 views

REKLAMA

REKLAMA

2123238587 views

REKLAMA

2125034907 views

REKLAMA

2123238597 views

REKLAMA

2123238603 views

REKLAMA

2123238607 views