REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Sikorski: Medal Wolności Jana Karskiego trafi do Łodzi

Sikorski: Medal Wolności Jana Karskiego trafi do Łodzi

-

Bulwersująca sprawa „przejęcia” przez MSZ Prezydenckiego Medalu Wolności, jakim Barack Obama pośmiertnie uhonorował Jana Karskiego, być może zmierza ku finałowi. Szef polskiej dyplomacji zapewnił bratanicę i córkę chrzestną bohatera, że przekaże odznaczenie do Muzeum Historii Łodzi, gdzie znajduje się na stałe ekspozycja „Gabinet Profesora Jana Karskiego”, na jaką zdecydował się za życia i gdzie przekazał najcenniejsze memorabilia.

fot.Muzeum Miasta Łodzi/ Gabinet profesora Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi czeka na Prezydencki Medal Wolności "przejęty" przez MSZ...

REKLAMA

Jak wiadomo rodzina legendarnego kuriera została pominięta w procesie procedowania i wręczania odznaczenia. Z telewizji zaś dowiedziała się, że Jan Karski „nie pozostawił żadnej rodziny”. Dopiero po protestach MSZ doszedł do przekonania, iż rodzina – jest.

– Rozmawiałam z panem Radosławem Sikorskim podczas przyjęcia w Pałacu Prezydenckim z okazji 11 Listopada. Zapewniał, że o naszym istnieniu nic nie wiedzieli, kiedy rozpatrywano, kto miałby odbierać medal. Teraz zgadza się, że miejscem odznaczenia jest miasto dumnej i szczęśliwej młodości Jana Kozielewskiego, znanego potem pod nazwiskiem Karskiego – mówi dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna bohatera.

Jak informowaliśmy na naszych łamach, pani doktor napisała w czerwcu list do premiera Donalda Tuska w sprawie oddania medalu do Łodzi i wszystkim Polakom, bo gmach MSZ i miejsce w gablocie obok sali konferencyjnej to nie jest właściwe miejsce. Poza tym absolutnie ustawowi spadkobiercy Jana Karskiego na to się nie zgadzają.  Kiedy do połowy października br. nie otrzymała odpowiedzi, napisała do Bronisława Komorowskiego.  Tu reakcja była już bardzo szybka. Prezydent zwrócił się o wyjaśnienia do ministra spraw zagranicznych. Ponadto zaprosił Wiesławę Kozielewską-Trzaskę do  Warszawy na uroczystości listopadowe. Podczas nich doszło do wspomnianego spotkania z ministrem Sikorskim.

– Zostałam także przedstawiona panu prezydentowi i chwilę mogliśmy porozmawiać. Był bardzo serdeczny.  Podziękowałam mu za interwencję i pomoc – dodaje dr. Kozielewska-Trzska.

Obecnie czeka już tylko na zapowiedzianą pisemną odpowiedź na jej list do głowy państwa. Jak rozumiemy – z potwierdzeniem słów szefa MSZ – o przekazaniu medalu na swoje miejsce.

Patryk Małecki, Waszyngton

Czytaj też: Prezydent RP chce od MSZ wyjaśnień w sprawie Medalu Wolności Jana Karskiego

Rodzina legendarnego kuriera apeluje do Bronisława Komorowskiego: “Oddać Polakom medal Karskiego!”

 

14 KOMENTARZE

 1. Szanowny Panie Dzienikarzu.
  ponizej cytat ktory moze wniesc garsc informacji do Panskiej przeogromnej wiedzy w ww temacie.
  “że w MSZ przed uroczystością w Waszyngtonie przyznania Janowi Karskiemu Prezydenckiego Medalu Wolności zastosowano rutynową procedurę. Do takich gali wyznacza się dzieci lub spadkobierców. Jan Karski dzieci nie miał, więc w tym punkcie sprawę uznano za rozwiązaną.

  Spadkobierczyni, czyli towarzyszka życia słynnego kuriera, chciała pojechać na uroczystość. Wysłała nawet list do Białego Domu, ale jak twierdzą polscy dyplomaci, strona amerykańska nie wyraziła na to zgody. Zgłoszono zastrzeżenia – to lakoniczna odpowiedź na pytanie dlaczego.

  Początkowo Amerykanie proponowali, aby odznaczenie odebrał ktoś z tamtejszych środowisk żydowskich. Na to z kolei nie wyraziło zgody polska strona. Ostatecznie stanęło na neutralnej kandydaturze byłego ministra spraw zagranicznych Adama Rotfelda.”
  a na zakonczenie dodam to , co jakos umknelo Panksiej uwadze gdy probowal Pan przyblizyc nam historie zwiazana z przyznaniem medalu. otoz najwiekszym skandalem tej sprawy byla – cytuje tytul “Skandaliczna wpadka Baracka Obamy: “polski obóz śmierci”” , szkoda ze zapomnial pan nadmienic tego w Panskim cennym artykuliku
  niestety , historyjki typu” sikorski z tuskiem i komorowskim ukryli fakt istnienia rodziny i zawlaszczyli medal” moze Pan przedstawiac oszolomom z otwartego mikrofonu , oni beda Pana na rekach ( a moze rencach) nosili.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks