REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Raporty Raport: cena przeszkodą na drodze do amerykańskiego obywatelstwa

Raport: cena przeszkodą na drodze do amerykańskiego obywatelstwa

-

95 dolarów – tyle 15 lat temu kosztowało złożenie stosownych aplikacji, dzięki której można było zostać amerykańskim obywatelem. Dziś na proces naturalizacji zapłacić trzeba w sumie 680 dolarów. Tak wysoka cena uniemożliwia otrzymanie amerykańskiego paszportu wielu imigrantom, których najzwyczajniej na to nie stać – wynika z raportu zatytułowanego „Wspieranie naturalizacji: Czy obniżenie opłat może pomóc?”

fot. Dla wielu imigrantów złożenie aplikacji o naturalizację jest najzywczajniejn za drogie
fot. Dla wielu imigrantów złożenie aplikacji o naturalizację jest najzywczajniejn za drogie

REKLAMA

Opublikowany przed kilkoma dniami raport przygotowany został na zlecenie organizacji National Partnership for New Americans przez University of Southern California Center for the Study of Immigrant Integration (CSII). Eksperci z kalifornijskiego uniwersytetu przeanalizowali dane dotyczące liczby aplikacji o naturalizację oraz czynniki wpływające na decyzję o złożeniu stosownych wniosków.

Z raportu wynika, że istotną przeszkodą na drodze do amerykańskiego obywatelstwa jest dla wielu imigrantów cena. W ciągu ostatnich 15 lat wzrosła ona wyjątkowo drastycznie.

W 1997 roku złożenie stosownych aplikacji kosztowało zaledwie 95 dolarów. W 1999 roku cena ta wzrosła do 225 dolarów. W 2004 roku za złożenie wniosku o naturalizację zapłacić trzeb a było 320 dolarów, a w 2007 roku cena ta wzrosła do 595 dolarów. Oprócz tej opłaty aplikacji zapłacić muszą także 85 dolarów za pobranie danych biometrycznych. W sumie opłata za złożenie dokumentów wynosi obecnie 680 dolarów.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w Stanach Zjednoczonych mieszka obecnie ponad 8,5 mln legalnych rezydentów, którzy nie decydują się na zostanie amerykańskimi obywatelami. Ponad połowa z osób, które mogą ubiegać się o naturalizację to imigranci o niskich dochodach. Wydatek rzędu 680 dolarów za osobę to dla wielu z nich „luksus”, na który nie mogą sobie pozwolić.

Autorzy raportu i organizacje pro imigranckie są przekonane, że obniżenie opłat przyczyniłoby się do wzrostu liczby chętnych do złożenia przysięgi na wierność Stanom Zjednoczonym. Fakt ten potwierdzony został również przez Pew Hispanic Center, z badań którego wynika, że 93 proc. Latynosów zdecydowałoby się na naturalizację, gdyby było ich na to stać.

W czwartek przedstawiciele Stanowej Koalicji na rzecz Imigrantów i Uchodźców z Illinois (ICIRR) wraz z organizacją Krajowe Partnerstwo na rzecz Nowych Amerykanów wezwali amerykański urząd imigracyjny (USCIS) do obniżenia cen aplikacji i umożliwienia „ciężko pracującym imigrantom zrealizowania marzenia o byciu obywatelami USA”.

Kopię raportu otrzymał m.in. dyrektor USCIS Alejandro Mayorkas.

Raport przeczytać można tutaj.

mp

 

 

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks