REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaWydarzeniaPozew zmusi Biały Dom do publikacji zdjęć bin Ladena?

Pozew zmusi Biały Dom do publikacji zdjęć bin Ladena?

-

Chociaż prezydent USA zdecydował, że zdjęcia martwego Osamy bin Ladena pozostaną utajnione, zwolennicy ich publikacji nie dają za wygraną. Konserwatywna organizacja z Waszyngtonu zamierza pozwać Biały Dom domagając się ich ujawnienia.

fot. ABC/ Na publikację zdjęć martwego Osamy bin Ladena nie zgodził się prezydent Obama

Organizacj Judicial Watch w przeszłości już wielokrotnie pozywała amerykański rząd, który według niej zatajał przed Amerykanami dokumenty, które powinny być jawne. Członkowie grupy powołują się na Freedom of Information Act (FOIA) i domagają się ujawnienia zdjęć Osamy bin Ladena zastrzelonego w niedzielę przez amerykańskich komandosów. Konserwatywni aktywiści przekonują, że nie ma żadnych podstaw prawnych aby zakazać publikacji fotografii.

REKLAMA

„Jesteśmy gotowi walczyć przed sądem jeżeli prezydent nie będzie respektował praw gwarantujących swobodę informacji” – mówi prezes Judicial Watch Tom Fitton. „Prezydent nie był w stanie wskazać żadnych podstaw prawnych na mocy których mógłby zakazać publikacji tych zdjęć.” – dodał Fitton.

Na mocy FOIA organizacja we wtorek złożyła w Departamencie Obrony oficjalną prośbę o ujawnienie fotografii oraz nagrań wideo ciała martwego terrorysty. Taką samą prośbę wczoraj przekazano do CIA.

Organizacja zastrzega, że jeżeli nie otrzyma materiałów, wystąpi na drogę sądową.

W środę prezydent Barack Obama zdecydował, że zdjęcia ciała Osamy bin Ladena nie zostaną upublicznione. Zdaniem prezydenta zdjęcie czy zdjęcia i tak nie usatysfakcjonują zwolenników teorii spiskowych, którzy nie wierzą w śmierć przywódcy Al-Kaidy, a dodatkowo Barack Obama nigdy nie był zwolennikiem ujawnienia “graficznych” w przekazie fotografii. Prezydent uważa, że fotografie martwego terrorysty mogą przynieść niebezpieczny skutek i zagrozić bezpieczeństwu kraju, prowokując ekstremistów do ataków na USA.

Decyzję prezydenta poparli sekretarz stanu Hillary Clinton oraz sekretarz obrony Robert Gates. Zadowolenie z niej wyraził także John Boehner, przewodniczący Izby Reprezentantów w Kongresie, który wraz z innymi politykami widział fotografie przedstawiające głowę bin Ladena z otwartą raną po kuli i m.in. fragmenty mózgu. Jedno oko pozostaje otwarte, w miejscu drugiego jest tylko dziura od kuli.

MP

REKLAMA

2122726304 views

REKLAMA

REKLAMA

2122726321 views

REKLAMA

REKLAMA

2124522641 views

REKLAMA

2122726331 views

REKLAMA

2122726337 views

REKLAMA

2122726341 views