REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Pistolet Browning 1911 oficjalną bronią stanu Utah

Pistolet Browning 1911 oficjalną bronią stanu Utah

-

Mimo trwającej społecznej dyskusji na temat dostępu do broni palnej po zdarzeniach w Tucson w Arizonie, gubernator stanu Utah, Gary Herbert podpisał przed paroma dniami ustawe zatwierdzającą  pistolet Browning M1911 jako symbolu  stanu.

fot. Pistolet Browning 1911 i jego konstryktor John Moses Browning

Zdaniem ustawodawców z Utah, zatwierdzenia półautomatycznego pistoletu uhonoruje konstruktora broni, Johna Browninga pochodzącego z z ich stanu.

REKLAMA

– Browning wynalazł pistolet, który bronił amerykańskich wartości i tradycji od 100 lat – przekonywał  kongresman Carl Wimmer. Według niego szerokie zastosowanie modelu M1911 przez wojsko, policję a także zwykłych obywateli dowodzi niezawodności tego pistoletu mimo wiekowości projektu Browninga.

Jednak nie wszystkim pomysł ustawodawców ze stanu środkowego zachodu USA przypadł do gustu. Steve Gunn z centrum zapobiegania przemocy (Gun Violence Prevention Center) powiedział agencji Associated Press, że w strzelaninie w Tucson szaleniec użył właśnie broni półautomatycznej (pistolet Glock), dlatego w tym kontekście honorowanie  Browninga 1911 jest co najmniej niestosowne.

Odpiera te zarzuty Wimmer twierdząc, że “działania jednego szaleńca nie zmieniają faktu, że wynalazek konstruktora z Utah jest częścią historii i stanu, i kraju.

Demokratka Jennifer Seelig uważa, że uznanie pistoletu jako symbolu kojarzonego ze stanem jest niestosowne i wpisuje się w szerszą dyskusję o posiadaniu broni, a jest to temat głęboko polaryzujący społeczeństwo.

Innego zdania jest republikański kongresman Stephen Sandstrom: “Uznanie pistoletu M1911 jest właściwym uhonorowaniem Browninga.  Zamiast obwiniać broń o zabijanie ludzi warto pamiętać, że na polu walki wielu ludziom ratuje ona życie. A poza tym, pistolety czy szerzej – broń palna  sama z siebie nie zabija ludzi. Nie demonizujmy tej kwestii” – powiedział Sandstrom.

Uznanie Browninga M1911 za symbol Utah przypada w setną rocznicę wybrania tego typu pistoletu przez amerykańskie wojsko jako część standardowego  uzbrojenia.

Stan ma aż 24 oficjalne symbole, wśród nich m.in. stanowym drzewem jest srebrny świerk, owadem- pszczoła; Utah ma także swój oficjalny garnek – holenderski sagan.

Zobacz także:
Przezorny zawsze uzbrojony

MB

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks