0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaWydarzeniaNiewinny mężczyzna uwolniony po 30 latach

Niewinny mężczyzna uwolniony po 30 latach

-

Mieszkaniec Teksasu został wypuszczony na wolność po 30 latach spędzonych w więzieniu za przestępstwa, których nie popełnił. Na podstawie wyników badań DNA Cornelius Depree Jr. został oczyszczony z zarzutów napadu z bronią w ręku i gwałtu, do których doszło w 1979 roku. „To wielka radość być wolnym. Staram się nie być zły i rozgoryczony” – tak decyzję o anulowaniu wyroku komentował 51-letni dziś Dupree.

Decyzję o wypuszczeniu na wolność i anulowaniu wyroku podjął sędzia powiatu Dallas, Don Adams. Zapadła ona po tym jak organizacja Innocence Project (Projekt: Niewinność) doprowadziła do wykonania testów DNA w sprawie gwałtu, za jaki skazany został Cornelius Dupree Jr. Testy wykazały, że to nie skazany Teksańczyk dopuścił się tego czynu. Wcześniej Dupree dwukrotnie odrzucił możliwość warunkowego wyjścia na wolność jeżeli przyzna się, do popełnienia seksualnego przestępstwa. Mężczyzna przez 30 lat utrzymywał, że jest niewinny.

REKLAMA

We wtorek kilka minut po opuszczeniu gmachu sądu Dupree przyznał, że nie żałuje swojej decyzji. „Musisz zawsze trzymać się prawdy, jaka by ona nie była”. Przyznał jednocześnie, że targają nim sprzeczne emocje; radość z odzyskania wolności ale i złość i poczucie krzywdy.

Dupree w 1979 roku został aresztowany pod zarzutem dokonania napadu i gwałtu na 26-letniej kobiecie. W 1980 roku mężczyzna został uznany winnym i skazany na karę 75 lat więzienia, z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie. Cornelius Depree nigdy nie przyznał się do dokonania gwałtu. W lipcu ubiegłego roku został wypuszczony na wolność ale pozostawał w areszcie domowym do października 2010, a potem pod więzienną kuratelą.

Jego niewinności postanowili dowieść prawnicy skupieni w nowojorskiej organizacji Innocence Project, który pomaga niesłusznie skazanym w walce o oczyszczenie z zarzutów. Według organizacji, która doprowadziła do przeprowadzenia testów DNA, tylko dwóch innych skazanych spędziło niesłusznie za kratkami więcej czasu niż Dupree. James Bain w więzieniu na Florydzie przebywał przez 35 lat, a Lawrence McKinney był niesłusznie więziony przez stan Tennessee przez 31 lat.

W ciągu ostatnich 10 lat stan Teksas przyznał, że na kary więzienia skazanych zostało tam niesłusznie 41 osób, które następnie wypuszczono na wolność po interwencji Innocence Project. To więcej niż jakikolwiek inny amerykański stan.

Cornelius Dupree Jr. będzie ubiegał sie o odszkodowanie za 30 lat, które niesłusznie spędził w więzieniu. W świetle obowiązujących w Teksasie przepisów uzyska 80 tysięcy dolarów za każdy niesłusznie spędzony w więzieniu rok.  Daje to w sumie około 2,4 mln dolarów. To kwota zwolniona z podatku.

MNP (CNN, MSNBC)

3 KOMENTARZE

  1. Nie popieram przestępców, jestem za ich karaniem, sprawiedliwym karaniem, ale nie ma nic gorszego od ukarania niewinnego człowieka. Wiadomo, mówi się “że w więzieniach są sami niewinni”, ale kto zliczy ile naprawdę niewinnych osób odsiaduje dziś wyroki ?!
    Popieram stwierdzenie poprzednika: “jak dobrze, że nauka się rozwija”…

  2. Również zgadzam się z przedmówcami, ale do rozwijającej się nauki muszą jeszcze dojść i szczere chęci oraz sumienność w wykonywaniu pracy pracowników zajmujących się dochodzeniem w sprawie o przestępstwo. Wystarczy małe zaniedbanie i niewinny człowiek idzie na wiele lat za kratki.

REKLAMA

2121789220 views

REKLAMA

REKLAMA

2121789240 views

REKLAMA

REKLAMA

2123585560 views

REKLAMA

2121789251 views

REKLAMA

2121789260 views

REKLAMA

2121789264 views