REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Minnesota. Bank kończy przelewy do głodującej Somalii

Minnesota. Bank kończy przelewy do głodującej Somalii

-

Największy bank, przez który Somalijczycy przebywający w USA wysyłają pieniądze rodzinom w kraju, chce zakończyć świadczenie usługi. Problemem jest finansowanie organizacji terrorystycznych, ale dla cierpiącej głód Somalii może to okazać się katastrofą.

fot. System przelewów hawala jest wykorzystywany m. in. przez organizacje terrorystyczne

REKLAMA

Szacuje się, że Somalijczycy mieszkający w Stanach Zjednoczonych wysyłają rocznie do swojej ojczyzny około 100 mln dolarów – głównie z Minnesoty (gdzie mieszka od 60 do 80 tys. Somalijczyków).

Według danych somalijskiego rządu rodacy za granicą wykonują w skali roku przelewy o łącznej wartości 2 mld dolarów, co stanowi jedną trzecią przychodów tego kraju.

Sunrise Community Banks z Minnesoty zaplanował na 30 grudnia zakończenie realizacji specjalnych przelewów, zwanych w suahili „hawala”, by dostosować się do amerykańskiego prawa dotyczącego finansowania organizacji terrorystycznych. Dwadzieścia lat wojny nie pozwoliło na wykształcenie się w Somalii systemu bankowego, dlatego funkcjonuje tam system hawala, czyli przekazywania pieniędzy bez zabezpieczeń i przez pośredników „na słowo honoru”. Właśnie przez niskie koszty i brak dowodów na wykonanie przelewów system ten często wykorzystują organizacje terrorystyczne. Niektórych Somalijczyków w USA oskarża się o wspieranie powiązanej z Al-Kaidą grupy bojowników al-Shabab.

Somalia ubiega się o przełożenie terminu, a organizacje pomocowe takie jak Oxfam America i American Refugee Committee (ARC) zwróciły się do amerykańskiego rządu i banków o znalezienie sposobu, by nie odcinać Somalijczyków od dochodów, w momencie gdy tak wielu z nich cierpi teraz głód (Somalia najboleśniej odczuwa skutki największej od 60 lat suszy w Afryce Wschodniej).

Dahir Gibril, który wysyła rodzinie 100 dol. miesięczne, mówi, że te pieniądze utrzymują przy życiu jego bliskich. Warto tutaj dodać, że al-Shabab, kontrolująca południowe i środkowe tereny kraju, niechętnie wita na swoim terytorium organizacje charytatywne i do potrzebujących wcale nie łatwo jest dotrzeć.

Nie wiadomo czy kolejne banki nie podążą niebawem śladem Sunrise.

as

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks