REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Małżeństwa homoseksualne coraz bardziej legalne

Małżeństwa homoseksualne coraz bardziej legalne

-

Północno-zachodni stan Maryland już wkrótce zostanie kolejnym miejscem na mapie USA, gdzie pary homoseksualne będą mogły legalnie zawierać związki małżeńskie. W czwartek senat w Maryland przegłosował ustawę o związkach między obywatelami tej samej płci. Teraz czeka ona już tylko na podpis gubernatora Martina O’Malley’a.

fot. Martin O'Malley jest 8. gubernatorem, który podpisze ustawę o związkach homoseksualnych w USA

REKLAMA

2147483647 clicks

Stan Maryland był jak dotąd jednym z 3 amerykańskich stanów, w których nie można było legalnie zawrzeć związku małżeńskiego między osobami tej samej płci, ale którego władze uznawały takie związki zawarte w obrębie 7 stanów, gdzie pozwalały na to tamtejsze przepisy.

Zobacz: Małżeństwa gejów i lesbijek legalne w stanie Nowy Jork

Jak na razie w USA związki homoseksualne lub zwane także małżeństwa jednopłciowe można zawrzeć legalnie w Nowym Jorku, Massachusetts, Connecticut, Iowa, Vermont, New Hampshire i w Dystrykcie Kolumbii. Do tej grupy już wkrótce dołączy Maryland, ponieważ gubernator O’Malley jeszcze przed czwartkowym głosowaniem zapewniał, że poprze nowy projekt.

Zobacz: Waszyngton zalegalizował małżeństwa homoseksualne

Jeśli demokrata nie wycofa się ze złożonej obywatelom obietnicy Maryland zostanie 8. amerykańskim stanem, gdzie w urzędach osoby tej samej płci będą mogły zawrzeć formalnie związek legalny w świetle prawa.

Zobacz: Obama uznaje legalność małżeństw homoseksualnych 

Kiedy podczas czwartkowego głosowania w Senacie Maryland okazało się, że projekt ustawy został przyjęty większością 3 głosów (25 do 22), na sali dało się słyszeć oklaski zadowolenia polityków.

Jamie Raskin, z Partii Demokratycznej, który od początku forsował przyjęcie ustawy o legalizacji małżeństw homoseksualnych przyznał, że „dziś wyjątkowo odczuwa znaczenie pojęcia demokracji”.

Na swoim koncie Twitter zaledwie kilka minut po czwartkowym głosowaniu gubernator Maryland dokonał wpisu, w którym wyraził radość z jego wyniku. O’Malley napisał, że od tego dnia Maryland będzie mogło chronić prawa każdej jednostki do zawierania małżeństwa w poczuciu wolności religijnej i społecznej.

Sytuacja w Maryland nie jest jednak wolna od skazy. Przeciwnicy nowego prawa zapowiedzieli, że będą dążyć do zorganizowania specjalnego referendum, w którym mieszkańcy całego stanu wypowiedzą się na temat związków między osobami tej samej płci. Aby jednak to takiego referendum w ogóle doszło, muszą zebrać 56 tys. podpisów i do 31 maja przedstawić co najmniej 1/3.

AS

REKLAMA

2131415288 views

REKLAMA

REKLAMA

2131415303 views

REKLAMA

REKLAMA

2133211623 views

REKLAMA

2131415313 views

REKLAMA

2131415316 views

REKLAMA

2131415320 views