REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Kim jest szaleniec z Tucson?

Kim jest szaleniec z Tucson?

-

Sprawcą sobotniej masakry na spotkaniu Gabrielle Giffords z wyborcami jest 22-letni mieszkaniec Tucson. Według ustaleń policji i FBI Jared Lee Loughner leczył się wcześniej psychiatrycznie, na serwisie YouTube zamieszczał filmy z pogróżkami i nie krył się z niechęcią do amerykańskich władz. Loughner został przekazany FBI. Odmawia współpracy z organami ścigania.

fot. AP/ Jared Lee Loughner zabił sześć osób i ranił 13

Śledczy poszukują białego mężczyzny w wieku ok. 40-50 lat, który mógł pomagać Laughnerowi w dokonaniu zbrodni

REKLAMA

22-latek w sobotę rano sześć osób i ranił kilkanaście. Jego celem była demokratyczna kongresmanka Gabrielle Giffords. Po operacji głowy, w krytycznym stanie znajduje się on a w szpitalu.

Sprawca masakry został obezwładniony przez dwóch uczestników wiecu. Został on zidentyfikowany jako Jared Lee Lughner. Jego znajomi przyznają, że 22-latek nie miał bliskich przyjaciół i trzymał się z dala od swoich rówieśników. Chłopak leczył się psychiatrycznie. W szkole średniej miewał wybuchy gniewu, ale jego koledzy twierdzą, że nie zachowywał się wrogo wobec swych rówieśników. Nikomu nie okazywał także swych uczuć. Swoim problemom i frustracjom dawał za to upust w Internecie. Na portalach myspace i youtube Laughner zamieścił wpisy, w których wyrażał dezaprobatę wobec polityków i społeczeństwa, w którym żyje. Laughner cytował w swoich wpisach “Mein Kampf” Adolfa Hitlera i “Manifest Komunistyczny” Karola Marksa.

W jednym z ostatnich wpisów 22-latek zamieścił pożegnanie: „Żegnajcie moi przyjaciele. Nie bądźcie na mnie źli”. Tekst został usunięty wkrótce po tym, jak zidentyfikowano Loughnera jako sprawcę strzelaniny.

Jared Lee Loughner przedstawiał się także jako rekrut armii USA. W wydanym oświadczeniu władze wojskowe poinformowały, że jego aplikacja została jednak odrzucona.

Śledczy wciąż próbują ustalić dokładne motywy jakimi kierował się 22-latek i dlaczego za cel swego ataku wybrał Gabrielle Giffords. Uzyskanie odpowiedzi na te pytania może być wyjątkowo trudne. Loughner nie chce bowiem współpracować z policją i FBI i od chwili zatrzymania zachowuje milczenie.

MNP (CNN, AP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks