Strona główna Wydarzenia Kalifornia. 12 tys. więźniów na strajku głodowym

Kalifornia. 12 tys. więźniów na strajku głodowym

-

Rozpoczął się drugi tydzień strajku głodowego więźniów w Kalifornii. W proteście przeciwko trudnym warunkom w zakładach karnych bierze udział już 12 tys. osadzonych. Do protestu dołączyło także 3 tys. kalifornijskich więźniów przetrzymywanych w zakładach poza stanem – w Arizonie, Mississippi i Oklahomie.

W Kalifornii ponownie wybuchły protesty więźniów, którzy sprzeciwiają przetrzymywaniu ich w izolatkach

Strajk rozpoczęli w lipcu br. członkowie gangów zamykani w celach bez okien o powierzchni 2×3 metry i zmuszani do tzw.  “debriefingu”, praktyki zmierzającej do zeznawania przeciwko innym członkom gangu. Akcję protestacyjną sprzed kilku miesięcy zawieszono jednak po trzech tygodniach.

Czytaj także: Kalifornia. Trwa strajk głodowy ponad 6 tys. więźniów

Więźniowie uważają, że długotrwała izolacja jest niehumanitarna. – Mamy przypadki, że niektórzy skazani przebywają w izolatkach więziennych nawet przez 20 lat – mówi Isaac Ontiveros, rzecznik głodujących.

Natomiast zdaniem przedstawiciele zakładów karnych, odizolowanie najbardziej niebezpiecznych więźniów jest konieczne w celu zapewnienia
bezpieczeństwa strażnikom oraz innym skazanym.

Stanowy departament ds. więziennictwa w Kalifornii zapowiedział, że głodujący więźniowie będą umieszczani w odosobnionych sektorach placówek, by w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się strajku. Władze uważają, że podawana przez organizatorów protestu liczba głodujących, oceniana przez nich na 12 tys., jest zawyżona.

W maju br. Sąd Najwyższy nakazał zwolnienie 30 tys. więźniów spośród ponad 140 tys. przebywających w więzieniach w Kalifornii, tłumacząc to tym, iż warunki ich przetrzymywania, głównie nadmierne zatłoczenie, urąga amerykańskim standardom.

MB (Źródło: Bay View, PAP)

Zobacz także: Sąd Najwyższy: Kalifornia musi wypuścić 46 tys. więźniów

W Kalifornii więźniowie zyskali na kryzysie

 

 

2 KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks