REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Już wiadomo kto odbierze Prezydencki Medal Wolności dla Jana Karskiego

Już wiadomo kto odbierze Prezydencki Medal Wolności dla Jana Karskiego

-

Biały Dom podjął decyzję: były szef polskiej dyplomacji Adam Rotfeld odbierze od prezydenta Baracka Obamy tegoroczny Prezydencki Medal Wolności przyznany pośmiertnie Janowi Karskiemu – informuje PAP po otrzymaniu w tej sprawie oświadczenia dyrektor organizacji Jan Karski UC Centennial Campaign Wandy Urbańskiej.

fot.Wikipedia/ Prezydencki Medal Wolności

REKLAMA

Medale zostaną wręczone przez prezydenta Obamę na uroczystości w Białym Domu w najbliższy wtorek.

“Wszyscy jesteśmy wzruszeni, że medal odbierze Adam Rotfeld, który był wybitnym dyplomatą i sam jest ocalonym z Holocaustu” – powiedziała PAP Wanda Urbańska.

Organizacja Jan Karski US Centennial Campaign prowadziła lobbing na rzecz przyznania medalu polskiemu bohaterowi.

O tym, kto odbiera medal w zastępstwie osoby odznaczonej, decyduje Biały Dom po sugestiach kraju, z którego pochodzi uhonorowany.

Poprzednio informowano nieoficjalnie, że medal dla Karskiego odbierze były prezydent RP Lech Wałęsa. Okazało się jednak, że Biały Dom zdecydował inaczej.

Według niepotwierdzonych doniesień biuro prezydenta USA nie chciało “upolityczniać” ceremonii rozdania medali. Źródło zastrzegające sobie anonimowość powiedziało PAP, że Biały Dom prawdopodobnie obawiał się, iż osoba byłego przywódcy Solidarności, postaci legendarnej w USA, “przyćmi” pozostałych uczestników uroczystości.

Niektóre polskie media spekulowały, że negatywna decyzja administracji wobec Wałęsy była formą “rewanżu” za to, że w czasie wizyty Obamy w Polsce w ub. roku były prezydent RP się z nim nie spotkał.

Prezydencki Medal Wolności jest najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA. Oprócz Karskiego, bohaterskiego kuriera polskiego podziemia, który przekazał na Zachód pierwsze relacje o Holocauście, odznaczeniem uhonorowano jeszcze w tym roku 11 innych osób, w tym znanych polityków, działaczy społecznych i artystów.

 

8 KOMENTARZE

 1. Nie znam tego profesora takze nie moge nic o nim powiedziec ale na pewno jest to tysiac razy lepszy wybor niz walesa
  Jestem zdziwiony ze jezeli polskie media skorygowaly rozbierznosc odnosnie krewnych i jezeli okazuje sie ze zyje corka chrzestna karskiego to dlaczego ona nie odbiera tej nagrody

 2. Odebranie przez Rotfelda bedzie takze oddaniem holdu polskim duchownym Kosciola Rzymskokatolickiego, ktorzy z narazeniem zycia ratowali osoby pochodzenia zydowskiego w czasie II wojny swiatowej. Adam Rodfeld jest jednym z wielu dzieci zydowskich, ktore znalezly schronienie w murach kosciola w Jazlowcu i w ten sposob uniknely zaglady. Wielu z tych uratowanych pozniej stalo sie znaczacymi hierarchami Kosciola Rzymskokatolickiego.

  • …i politykami w polskim rzadzie, nie koniecznie robiacymi wszystko dla dobra Polski

  • Czasami madrzy ludzie wchodza na ta strone i udzielaja madrych komentarzy i szkoda ze tylko czasami
   I bardzo slusznie ze ten medal odbierze ta osoba, jest to lepszy wybor nizby walesa mial byc . I moze przez to ze ta osoba ktora jest dzieckiem Holocaustu to faktycznie moze to zacmi zle nastawienie innych grup

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks