REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaWydarzeniaJulian Assange chce od USA gwarancji dyplomatycznych

Julian Assange chce od USA gwarancji dyplomatycznych

-

Julian Assange założyciel demaskatorskiego portalu internetowego WikiLeaks zwrócił się w poniedziałek do USA o udzielenie gwarancji dyplomatycznych, że nie będzie ścigany przez władze tego kraju za publikację poufnych dokumentów amerykańskich – pisze PAP

fot. Espen Moe/ Julian Assange che od USA gwarancji dyplomatycznych

REKLAMA

O takich gwarancjach mówił Assange w wywiadzie dla australijskiego dziennika “Sydney Morning Herald”

Przed tygodniem Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i zażądał azylu politycznego. Australijczyk, który jest podejrzany w Szwecji o przestępstwa na tle seksualnym i poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości tego kraju, obawia się, że w przypadku wydania go Szwedom może następnie trafić w ręce Amerykanów.

W połowie czerwca brytyjski Sąd Najwyższy odrzucił prośbę Assange’a o ponowne rozpatrzenie odwołania od decyzji o ekstradycji do Szwecji. Oznacza to, że założyciel WikiLeaks zostałby przekazany władzom tego kraju 28 czerwca.

W poniedziałkowym wywiadzie założyciel WikiLeaks po raz kolejny zarzucił rządowi w Canberze, że w sposób niewystarczający zajmuje się jego sytuacją. “To jest bardzo poważna sprawa polityczna (…), którą australijski rząd powinien poważnie się zająć” – podkreślił Assange.

“Zostałem wskazany przez USA (…), a także premiera i ministra spraw zagranicznych Szwecji jako terrorysta od wysokich technologii. To z pewnością wymaga odpowiedzi ze strony rządu pani Julii Gillard” – ocenił.

W niedzielę władze Australii po raz kolejny oświadczyły, że “nie ma żadnych podstaw”, aby Stany Zjednoczone domagały się ekstradycji twórcy WikiLeaks, jeśli zostanie on wydalony do Szwecji. W czasie szczytu G20 w meksykańskim mieście Los Cabos premier Gillard zapowiedziała, że jej rząd sprzeciwi się ewentualnej ekstradycji Assange’a do USA.

Australijczyk został zatrzymany w grudniu 2010 roku w Londynie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) wydanego przez szwedzką prokuraturę. Twierdzi ona, że w sierpniu 2010 roku podczas pobytu w Sztokholmie Assange dopuścił się gwałtu i seksualnej napaści wobec dwóch Szwedek. Ten zaprzecza oskarżeniom i podkreśla, że do seksu doszło za obopólną zgodą, a zarzuty mają podłoże polityczne.

Twórca WikiLeaks obawia się, że Szwedzi wydadzą go Amerykanom, którzy postawią go przed sądem, podobnie jak żołnierza armii USA Bradleya Manninga, odpowiadającego przed wojskowym trybunałem za przekazanie WikiLeaks tysięcy poufnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie.

/

 

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2125985906 views

REKLAMA

REKLAMA

2125985923 views

REKLAMA

REKLAMA

2127782243 views

REKLAMA

2125985933 views

REKLAMA

2125985937 views

REKLAMA

2125985941 views