REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Jednocentówka sprzedana za ponad milion dolarów

Jednocentówka sprzedana za ponad milion dolarów

-

Jedna z pierwszych jednocentówek wyprodukowanych przez amerykańską mennicę została sprzedana na aukcji . Anonimowy nabywca zapłacił za nią 1,15 mln dolarów.

Jedna z pierwszych jednocentówek z 1792 roku została sprzedana na aukcji za 1,15 mln dolarów

Moneta pochodzi z 1792 roku i jest jedną z 14-tu ocalałych z pierwszej produkcji amerykańskiej mennicy założonej w 1792 roku. ABC informuje, że moneta wykonana jest z miedzi, zaś w środku ma wstawkę ze srebra. Jednocentówka była częścią eksperymentalnej, jednej z pierwszych produkcji i nigdy nie trafiła do obiegu. Monety uznano za zbyt duże i za ciężkie.

Todd Imhof, przedstawiciele domu aukcyjnego Heritage Auctions zauważa, że zamiast znanego z dzisiejszych monet napisu “In God We Trust”  ponad dwieście lat temu na amerykańskim cencie widniał napis “Liberty Parent of Science & Industry”.

– Napis odzwierciedlał ducha epoki oświecenia, której przedstawiciele wierzyli, że myśl ludzka i rozwój przemysłu może związać i zjednoczyć nowe państwo, nie zaś religia i Bóg – wyjaśnia Imhof.

Przedstawiciel domu aukcyjnego podkreśla także, że rzadko się zdarza, by pozycja, która ma wyłącznie wartość kolekcjonerską osiągnęła taką wartość. Dodaje jednak równocześnie, że inna moneta z tego samego okresu przed paroma laty została sprzedana za blisko 3 miliony. Transakcja sprzed paru dni jest jedną z trzydziestu w historii, w których za monetę zapłacono ponad milion dolarów.

Unikatowy egzemplarz sprzedał anonimowy właściciel, który był jej posiadaczem przez ostatnie dziesięć lat. Po raz ostatni jednocentówkę z 1792 roku wystawiono na aukcyjną sprzedaż w 1974 roku. Wówczas osiągnęła ona cenę 105 tys. dolarów.

MB

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks