REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Ile wydaje amerykański wywiad? Rząd po raz pierwszy ujawnia dane

Ile wydaje amerykański wywiad? Rząd po raz pierwszy ujawnia dane

-

Roczne wydatki amerykańskiego wywiadu zostały po raz pierwszy upublicznione i wynoszą około 80 mld dolarów.

fot. James Clapper poinformował o wydatkach amerykańskiego wywiadu

Według danych opublikowanych w czwartek przez rząd, 27 mld przeznaczane jest na wywiad wojskowy, a 53 mld na CIA oraz 16 innych agencji.

REKLAMA

Suma ta przewyższa 51 mld przydzielonych Departamentowi Stanu oraz programom pomocy zagranicznej w 2010 roku. Jednak stanowi jedynie ułamek z 814 mld dol. wydanych na pakiet stymulacyjny  przyjęty przez Kongres w zeszłym roku.

Nowy szef wywiadu, James Clapper powiedział w czasie obrad Senatu, że nadszedł czas żeby ujawnić koszty związane z wywiadem. Od tego roku będzie to standardowy zwyczaj.

Budżet armii jest przeznaczany na wywiad wojskowy i marynarki oraz Agencję Wywiadu Obronnego (Defense Intelligence Agency). Niektóre organizacje wywiadowcze, takie jak Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Agency) oraz Narodowa Agencja Wywiadu Satelitarnego (National Geospatial Intelligence Agency), zajmujące się pozyskiwaniem i analizą zdjęć szpiegowskich, są również finansowane z budżetu federalnego.

Liczby te były już przedmiotem ataku w Senacie. Senator Dianne Feinstein skrytykowała poziom wydatków przeznaczonych na wywiad, które podwoiły się od czasu zamachów z 11 września. Feinstein podkreśliła wysokie koszty szpiegostwa satelitarnego, które służy m. in. CIA w uzyskiwaniu informacji o pakistańskich terytoriach plemiennych i pomaga w operacjach specjalnych przeciwko bojownikom w Afganistanie.

KK (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks