REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Georgia. Antyimigracyjne przepisy częściowo zablokowane

Georgia. Antyimigracyjne przepisy częściowo zablokowane

-

Sąd federalny zablokował częściowo kontrowersyjne przepisy antyimigracyjne, które niedawno weszły w życie w stanie Georgia. Wśród zablokowanych regulacji są te które, dawały policji prawo sprawdzania statusu imigracyjnego zatrzymanych osób oraz nakładały kary za przewożenie nielegalnych imigrantów.

fot.CL File/ Protesty przed wprowadzeniem ustawy HB 87w stanie Georgia

Ustawa HB 87 jest znacznie surowsza od nagłośnionej w Arizonie SB 1070 i została podpisana przez gubernatora stanu Georgia Nathana Deala w połowie maja. W świetle nowych przepisów za posiadanie fałszywych dokumentów w celu zdobycia pracy grozi 15 lat więzienia i 250 tys. dol. grzywny. Ustawa zabrania także przewożenia nielegalnych imigrantów, co uważane jest za udzielanie pomocy nielegalnym, i za co można trafić było za kratki. Podpisanie ustawy wywołało falę protestów organizacji broniących praw człowieka i wałczących z dyskryminacją imigrantów.

Antyimigracyjne przepisy zostały w połowie czerwca zaskarżone w sądzie federalnym. Sędzia Thomas Thrash w poniedziałek wstrzymał obwiązywanie części regulacji zawartych w HB 87. Sędzia za absurdalne uznał zapisy nakładające kary więzienia za przewóz nielegalnych imigrantów. W ten sposób przestępstwem byłoby wyświadczenie przysługi sąsiadowi czy znajomemu, który okaże się być później nielegalnym imigrantem.

Wśród wstrzymanych regulacji jest także ta, dająca lokalnej policji prawo sprawdzania statusu imigracyjnego osób które nie posiadają ważnych dokumentów tożsamości.

Sędzia Thrash uznał również, że władze stanowe wchodzą w kompetencje władz federalnych, w których gestii leży regulowanie kwestii imigracyjnych. Zaznaczyła jednocześnie, że rząd każdego dnia deportuje z USA około tysiąca nielegalnych imigrantów, w pierwszej kolejności tych, którzy złamali prawo.

Władze stanu Georgia najprawdopodobniej odwołają się od decyzji sądu.

MP

Czytaj także:

Georgia. Najsurowsze w USA antyimigracyjne prawo – podpisane

Południowa Karolina. Antyimigracyjne prawo – zatwierdzone

Alabama. Nielegalni nie wynajmą mieszkania, nie znajdą pracy

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks