0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaWydarzeniaCzarnoskórzy przekonani o winie Zimmermana

Czarnoskórzy przekonani o winie Zimmermana

-

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Instytut Gallupa dowodzi, jak bardzo kolor skóry i pochodzenie rasowe ma wpływ na ocenę obywateli w sprawie Trayvona Martina. Do tej pory wielu komentatorów jedynie zakładało, że czarnoskóra społeczność jest przekonana o winie George’a Zimmermana. Teraz Instytut Gallupa dostarczył do analizy społecznej bardzo konkretne dane statystyczne, które potwierdzają tę teorię.

fot. Zdjęcie Travyona Martina sprzed pięciu lat przedstawia go jako sympatycznego nastolatka. George Zimmerman w więziennym uniformie nie kojarzy się zbyt pozytywnie

REKLAMA

Trayvon Martin 26 lutego wieczorem wracał do domu ze sklepu. W ręku niósł puszkę z napojem i opakowanie słodyczy. Chłopak został zastrzelony przez George’a Zimmermana, członka ochotniczej ochrony osiedla, który twierdzi, że działał w samoobronie.

Zobacz: Trayvon Martin: ofiara czy agresor?

Sprawa zabójstwa 17-latka wywołała w USA prawdziwą burzę. Kwestia uprzedzeń rasowych w postępowaniach sądowych sprowokowała Amerykanów do gorącej dyskusji, a pracowników Instytutu Gallupa do konkretnych badań. Wczoraj na stronie organizacji opublikowane zostały wyniki sondażu. Amerykanie o różnym kolorze skóry zostali zapytani o to, kto jest winny zabójstwa Trayvona Martina, jaką rolę w tym, jak potoczyły się sprawy odegrał kolor skóry ofiary oraz potencjalnego zabójcy.

Sondaż Instytutu Gallupa potwierdza początkowe założenia komentatorów – 51 proc. czarnoskórych ankietowanych uważa, że Zimmerman jest winny zabójstwa Martina. Co więcej, 72 proc. tej samej grupy jest przekonanych, że kolor skóry i rasowe uprzedzenia miały ogromny wpływ na wynik strzelaniny z 26 lutego. Dla porównania, zaledwie 26 proc. pozostałych ankietowanych stwierdza swoje przekonanie o winie członka ochotniczej ochrony osiedla.

Z najnowszego badania Gallupa wynika, że czarnoskórzy dużo dokładniej śledzą losy sprawy o zabójstwo Trayvona Martina. 73 proc. z nich uważa, że gdyby ofiarą Zimmermana był biały człowiek, oskarżony już dawno byłby aresztowany.

Najbardziej niepokojący wniosek, jaki płynie z przeprowadzonego badania to to, że czarnoskórym obywatelom brak zaufania do amerykańskiego systemu sprawiedliwości. Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że tak duża część ankietowanych uważa, że działanie organów prawa uwarunkowane jest kolorem skóry ofiary? To właśnie system sprawiedliwości jest największym przegranym tego badania.

AS

Zobacz także:

Nowy wątek w sprawie Trayvona Martina

Dlaczego czarnoskórzy nie ufają policji

Ameryka poruszona śmiercią 17-latka 

REKLAMA

2127103648 views

REKLAMA

REKLAMA

2127103665 views

REKLAMA

REKLAMA

2128899985 views

REKLAMA

2127103675 views

REKLAMA

2127103679 views

REKLAMA

2127103683 views