REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia BP fałszuje zdjęcia akcji w Zatoce Meksykańskiej

BP fałszuje zdjęcia akcji w Zatoce Meksykańskiej

-

W środę, po raz drugi w tym tygodniu zidentyfikowano spreparowane zdjęcie na stronie internetowej BP. Przedstawicie koncernu oświadczyli w czwartek, że usunęli już sfabrykowane zdjęcia ze strony. Winą obarczono fotografa pracującego dla koncernu. Natychmiast zakazano mu wykonywania jakichkolwiek obróbek zdjęć w Photoshopie – poinformował w czwartek rzecznik BP, Scott Dean.

fot. Flickr/Fragment jednego z przerobionych zdjęć z portalu BP

Na jednym ze sfałszowanych zdjęć widać, jak helikopter BP kontroluje akcję oczyszczania wód Zatoki Meksykańskiej w pobliżu uszkodzonego odwiertu. W rzeczywistości, gdy przyjrzeć się dokładnie zdjęciu, w lewym górnym rogu można zobaczyć fragment wieży kontrolnej, co oznacza, że helikopter musiał znajdować się w stanie spoczynku, na platformie wiertniczej lub statku.

REKLAMA

Wcześniejsze spreparowane zdjęcie ukazuje grupę inżynierów analizujących dane z monitoringu w centrum BP w Houston w Teksasie. Ale jako, że nie wszystkie ekrany w chwili wykonania zdjęcia przekazywały dane, fotograf zapełnił na własną rękę puste miejsca, przypisując inżynierom dużo więcej pracy niż w rzeczywistości wykonywali.

– To zwykł kłamstwo – mówi Mugur Geana z Uniwersytetu w Kansas. – Przedstawiany jest fałszywy wizerunek firmy. Geana dodaje, że koncern może mieć jeszcze większe problemy, gdyż „przeróbki” odkryto zanim sam o nich poinformował. Zaznacza także, przykład BP może być przestrogą dla innych przedsiębiorstw, które dwa razy się zastanowią przed publikacją zdjęcia, do którego wprowadzono poprawki.

Natomiast broniący dobrego imienia BP rzecznik oświadczył, że nie znane mu są motywy działania fotografa, a zdjęcie z inżynierami w ogóle nie miało zostać opublikowane. Twierdzi, że fotograf ukazywał możliwości programu Photoshop swoim kolegom. Firma często stosuje korektę kolorów lub ucina zdjęcia, jednak wycinanie i wklejanie dodatkowych elementów to zdecydowanie przesada – przekonuje Scott Dean.

BB, które zapewnia o przejrzystości swoich działań tłumaczyło w środę, że puste ekrany zapełniono, by “poprawić jakość zdjęcia”, a fotograf nie miał na celu zmylenia kogokolwiek. I tylko dziwić może fakt, że informacji o demonstracji możliwości programu Photoshop jeszcze w ogóle nie było…

Oryginalne zdjęcia można porównać z „podróbkami” na stronie serwisu Flickr na koncie BP:

http://www.flickr.com/photos/bpamerica/sets/72157624429465573/.

as (CNN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks