REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wydarzenia Amerykanie potajemnie zwalniają więźniów w Afganistanie

Amerykanie potajemnie zwalniają więźniów w Afganistanie

-

Według poniedziałkowego wydania “Washington Post” Stany Zjednoczone od kilku lat w ramach tajnego programu zwalniają bojowników afgańskich z amerykańskiego więzienia Parwan w zamian za zobowiązanie się zbrojnych ugrupowań do zaprzestania przemocy.  

Dziennik twierdzi, że w ramach programu “strategicznych zwolnień” amerykańskie władze wykorzystywały więźniów jako karty przetargowej w niespokojnych prowincjach, podczas gdy USA prowadziły bez skutku rozmowy pokojowe z talibami.

REKLAMA

Na podstawie rozmów z anonimowymi przedstawicielami USA, którzy są zaangażowani w ten program, “Washington Post” odnotowuje, że nie ma jednak stuprocentowej gwarancji, iż uwolnieni więźniowie nie wrócą do ataków na siły amerykańskie i afgańskie.

Cały proces rozpoczyna się od rozmów między przedstawicielami wojsk USA a dowódcami bojowników lub starszyzny plemiennej, którzy zobowiązują się do ograniczenia aktów przemocy w ich regionie w zamian za uwolnienie wskazanych więźniów.

Program “strategicznych zwolnień” nie wymaga od bojowników, by formalnie odcięli się od swych grup zbrojnych  w pdróznieniu od natowskiego programu reintegracji. Przeciwnie, w niektórych przypadkach “od bojowników oczekuje się, by podtrzymali te związki i wykorzystali je dla wsparcia wysiłków pokojowych między Amerykanami a bojownikami” – informuje waszyngtoński dziennik.

Inaczej niż w amerykańskim więzieniu dla podejrzanych o terroryzm w Guantanamo, w ośrodku Parwan, jedynym amerykańskim więzieniu na terenie Afganistanu, uwolnienie osadzonych nie wymaga zgody Kongresu i może być przeprowadzone w sposób niejawny.

Amerykańskie władze nie precyzują ilu więźniów odzyskało wolność w ramach tego programu, ani kiedy się on rozpoczął; informują jedynie, że takie przypadki są “skrajnie rzadkie”.

Amerykański ambasadora w Kabulu Ryana Crockera potwierdził, że według Afgańczyków program “może wzmocnić proces pojednania”.

in

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks