0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedAmeryka poruszona śmiercią 17-latka. "Sprawiedliwość dla Trayvona"

Ameryka poruszona śmiercią 17-latka. "Sprawiedliwość dla Trayvona"

-

17-letni Trayvon Martin 26 lutego wieczorem wracał do domu ze sklepu. W ręku niósł puszkę z napojem i opakowanie słodyczy. Chłopak został zastrzelony przez członka ochotniczej ochrony osiedla, który twierdzi, że działał w samoobronie. Jego aresztowania domagają się rodzice ofiary i tysiące Amerykanów.

fot. 17-letni Trayvon Martin (po lewej) został zastrzelony przez członka ochotniczej chrony osiedla George'a Zimmermana

Kilka tysięcy osób wzięło udział w marszu solidarności z rodzicami zastrzelonego 17-latka w środę wieczorem na Union Square w Nowym Jorku. Podobny wiec odbył się także w Miami na Florydzie. Rodzice nastolatka Tracy Martin i Sybrina Fulton byli opecni podczas marszu w Nowym Jorku.

REKLAMA

„Moje serce krwawi, ale to wielkie wsparcie ze strony tysięcy ludzi przynosi ulgę” – mówiła matka Trayvona Martina. „Twój syn mógłby być na miejscu moje syna. To nie jest kwestia kolory skóry. To kwestia dobra i zła”.

Uczestnicy pochodu nazwanego „Million Hoodies March” od nazwy bluzy z kapturem (hoodie), którą miał na sobie w dniu śmierci Trayvon, idąc w środę wieczorem przez Union Square, zakładając na głowę kaptury, domagali się sprawiedliwości dla zastrzelonego 17-latka, niosąc transparenty z napisem „Czy wyglądam podejrzanie?” Wiele osób przyniosło także ze sobą puszki z mrożoną herbatą i opakowania „Skittles”, które miał w rękach Trayvon, kiedy został zastrzelony. Śmierć chłopca wzbudziła wielkie poruszenie w całych Stanach Zjednoczonych. Wiele osób domaga się aresztowania mężczyzny, który pociągnął za spust.

Trayvon Martin w niedzielę 26 lutego wracał ze sklepu do swego domu w Sanford, na przedmieściach Orlando na Florydzie. 17-latek niósł w ręce puszkę z napojem i opakowanie „Skittles”. Miał także przy sobie telefon, z którego dzwonił do swojej dziewczyny. Trayvona dostrzegł ze swego samochodu 28-letni George Zimmerman, członek ochotniczej służby Ochojnu osiedla. Zimmerman uznał, że Martin wygląda podejrzanie i zadzwonił na policję, mówiąc że widzi „czarnoskórego mężczyznę, który ma zapewne złe zamiary i może być pod wpływem narkotyków”. Policjanci kazali Zimmermanowi pozostać w samochodzie i poczekać na przyjazd radiowozu. 28-latek opuścił jednaki auto i wdał się w konfrontację z 17-latkiem. Na jednym z nagrań audio udostępnionych przez policję słychać rozpaczliwe wołania chłopaka o pomoc.

W czasie szarpaniny Zimmerman śmiertelnie postrzelił Trayvona Martina. Mimo iż chłopak nie miał przy sobie broni Zimmerman twierdzi, że działał w obronie własnej i powołał się na ustawę znaną jako „Stand Your Ground”. Przyjęty w 2005 roku przez lokalne władze przepis pozwala na oddanie strzałów w obronie własnej, w sytuacji poczucia zagrożenia ze strony innej osoby.

George Zimmerman nie został zatrzymany w związku ze śmiercią 17-latka. 28-latek ukrywa się po tym, jak otrzymał szereg gróźb i pogróżek.

Według rodziców Tryvona Martina chłopak nie stanowił żadnego zagrożenia dla Zimmermana i został zastrzelony w wyniku uprzedzeń rasowych. Na policyjnym nagraniu rozmowy członka ochrony osiedla słychać niewyraźne słowa, które wiele osób interpretuje jako rasistowskie.

W związku ze śmiercią 17-latka coraz głośniejsze stają się żądania aresztowania Zimmermana. Policja twierdzi jednak, że w świetle obowiązujących przepisów nie może tego uczynić.

Dochodzenie w sprawie śmierci Trayvona Martina wszczęły władze federalne.

Pod petycją domagającą się aresztowania George’a Zimmermana podpisało się już blisko milion osób. Swój podpis złożyć można TUTAJ.

mp

 

REKLAMA

2091292674 views

REKLAMA

2091292982 views

REKLAMA

2093089441 views

REKLAMA

2091293265 views

REKLAMA

2091293414 views

REKLAMA

2091293559 views