REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaWydarzenia60 milionów Amerykanów na drodze huraganu Irene

60 milionów Amerykanów na drodze huraganu Irene

-

Huragan Irene dotrze w sobotę do wschodniej części stanu Karolina Północna i będzie się przesuwał na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża USA – oświadczył w czwartek na konferencji prasowej dyrektor amerykańskiego Państwowego Centrum do Spraw Huraganów (NHC) Bill Read. – To nie będzie tylko nadbrzeżna nawałnica. Jej skutki sięgną daleko w głąb lądu – dodał obecny na konferencji dyrektor Federalnej Agencji Przeciwdziałania Sytuacjom Nadzwyczajnym Craig Fugate.

Według synoptyków NHC, w czwartek trasa huraganu nieco odchyliła się ku zachodowi. Oznacza to, że nawet tereny znacznie odległe od wybrzeża, od Karoliny Północnej po Nową Anglię, mogą się spodziewać opadów wielkości od 130 do 250 milimetrów i wiatrów o tropikalnej sile – wskazali Read i Fugate. Znaczna część tego obszaru doświadczyła w ostatnim czasie intensywnych deszczów, co zwiększa ryzyko powodzi oraz wyrywania przez wiatr drzew z korzeniami.Stan wyjątkowy ogłosiły stany: Karolina Północna, Wirginia, Maryland, Nowy Jork i New Jersey. W Karolinie Północnej rozpoczęto już akcję ewakuacyjną (obejmującą już ponad 200 tysięcy osób), która najprawdopodobniej rozszerzy się na inne okolice wschodniego wybrzeża w miarę przesuwania się tam huraganu.

REKLAMA

Czytaj: Huragan Irene coraz potężniejszy, zbliża się do wybrzeży USA

Huragan Irene trzeciej kategorii może uderzyć w sobotę po południu w archipelag Outer Banks, w Karolinie Północnej. Siła wiatru może przekraczać 115 mil na godz. (185 km/h). Niewykluczone jednak, że huragan o szerokości blisko tysiąca kilometrów osiągnie kolejną, czwartą kategorię w w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Następnie nieco słabszy cyklon drugiej kategorii, o sile wiatru w granicach 154-177 km/h  może w niedzielę dotrzeć do Delaware, Maryland i Wirginii, a w poniedziałek do Nowego Jorku. Każde odchylenie się huraganu bardziej na zachód spowoduje większe zagrożenie na lądzie, nawet w okolicach Waszyngtonu czy Baltimore.

– Powodzie, przerwy w dostawach energii oraz szkody spowodowane upadającymi drzewami mogą wystąpić na znaczną skalę, gdy nawałnica będzie się przesuwać nad obszarem lądowym – powiedział Read.

Amerykańskie linie kolejowe anulują kolejne pociągi, a linie lotnicze zapowiadają odwołanie wielu lotów i zachęcają do bezpłatnego przebukowania biletów na samoloty lecące do miast Wschodniego Wybrzeża, od Bostonu do Karoliny Południowej. W American Airlines dla 14 miast, od Bostonu do Raleigh-Durham, można zmieniać daty lotów bez opłat aż do 7 września.

Czytaj też: Huragan Irene zagraża całemu Wschodniemu Wybrzeżu

Zobacz wideo (poprzedzone reklamą):

as, PAP

REKLAMA

2128642276 views

REKLAMA

REKLAMA

2128642292 views

REKLAMA

REKLAMA

2130438612 views

REKLAMA

2128642302 views

REKLAMA

2128642306 views

REKLAMA

2128642310 views