REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaWybory w USAReligia na wyborach

Religia na wyborach

-

Przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA Instytut Gallupa wytrwale testuje preferencje wyborcze Amerykanów w zależności od ich statusu społecznego, koloru skóry czy wieku. Teraz czas na wyznanie religijne. Okazuje się, że zaangażowanie w życie duchowe ma duży wpływ na to, na którego z dwóch kandydatów amerykańscy obywatele chcą oddać swój głos w nadchodzących wyborach.

fot. Chuck Kennedy, White House/ Jak na razie rzecznik ekipy prowadzącej kampanię wyborczą Baracka Obamy zapewnia, że ataków na wyznanie religijne Mitt Romneya nie będzie

Mitt Romney jest zdeklarowanym mormonem. Specjaliści wielokrotnie powtarzali, że mormonizm republikańskiego kandydata może stanąć mu na drodze do wyścigu o fotel prezydencki. Jon Ward z The Huffington Post twierdzi, że Romney jako pierwszy w historii kandydat do Białego Domu będący mormonem będzie bardzo agresywnie atakowany przez prasę popierającą Baracka Obamę.

REKLAMA

Więcej o WYBORACH 2012

Jak na razie jednak badania Instytutu Gallupa dowodzą, że bez względu na wyznanie, Amerykanie określający się mianem „głęboko wierzących” chcą głosować właśnie na Romneya. Republikański kandydat ma w tej grupie aż 17 procentową przewagę nad Obamą. Według sondażu z 25 kwietnia 2012 z grupy głęboko religijnej na Romneya oddałoby głos 54 proc. ankietowanych.

Sprawujący obecnie urząd amerykański prezydent wygrywa zdecydowanie wśród obywateli niewierzących. 60 proc. ankietowanych w tej grupie zagłosowałoby dziś na Baracka Obamę.

Mitt Romney powoli zdobywa także zaufanie protestantów (ok. 24 proc. społeczeństwa). Katolicy w 51 procentach wskazują na Obamę, jednak tu walka jest wyrównana.

Po raz kolejny okazuje się, że religia odegra bardzo ważną rolę podczas wyborów prezydenckich. Według szacunków Instytutu Gallupa głęboko wierzący Amerykanie stanowią nieco mniej niż połowę społeczeństwa, a zatem w ogólnym rozrachunku wciąż minimalnie prowadzi Barack Obama. Aby w listopadzie zdeklasować przeciwnika Mitt Romney będzie musiał znaleźć sposób na to, aby przekonać do siebie niewierzących wyborców.

Najwięcej dotychczasowych amerykańskich prezydentów (bo aż 12-tu) deklarowało przynależność do Kościoła Episkopalnego. Czy Mitt Romney zapisze się w historii jako pierwszy prezydent praktykujący mormonizm? W końcu Obama także przełamał pewien stereotyp jako pierwszy z prezydentów należący do Zjednoczonego Kościoła Chrystusa.

AS

6 KOMENTARZE

  1. A Pan Jezus oddzielil religie od polityki, bo Pismo powiada:”Gdy wiec Jezus poznal, ze mieli przyjsc i porwac Go, aby Go obwolac krolem, sam usunal sie znow na gore”.Jan 6,15.A do Pilata powiedzial:”Odpowiedzial Jezus:Krolestwo moje nie jest z tego swiata.Gdyby krolestwo moje bylo z tego swiata, sludzy moi biliby sie, abym nie zostal wydany Zydom. Teraz zas krolestwo moje nie jest stad” Jan 18,36

REKLAMA

2114975383 views

REKLAMA

2114975615 views

REKLAMA

REKLAMA

2116772005 views

REKLAMA

2114975755 views

REKLAMA

2114975854 views

REKLAMA

2114975962 views