REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaWybory w USAPolityk o polskich korzeniach pokonała prominentnego kongresmana

Polityk o polskich korzeniach pokonała prominentnego kongresmana

-

Czy to początek końca politycznej kariery Dennisa Kucinicha? – zastanawiają się polityczni komentatorzy. Prominentny kongresman i kandydat w wyborach prezydenckich  został pokonany we wtorkowych prawyborach przez Marcy Kaptur. Demokratyczna polityk o polskich korzeniach, nie kryje sympatii do kraju swych przodków. 

fot. Wikipedia/ Marcy Katur pokonała w prawyborach Dennisa Kucinicha

Marcy Kaptur i Denis Kucinich, oboje z Partii Demokratycznej, zmierzyli się ze sobą w prawyborach w Ohio spowodowanych zmianą granic okręgów wyborczych. Do tej pory oboje reprezentowali na Kapitolu różne okręgi wyborcze. Po zmianie granic znaleźli się w tym samym, 9 okręgu. Choć oczy wszystkich skierowane były na wyniki głosowania wśród Republikanów, to walka rozgrywała się także wśród Demokratów. Wygrała ją Marcy Kaptur zdobywając 56 proc. głosów. Denis Kucinich uzyskał 40 proc. poparcia. Choć Kaptur i Kucinich znają się od dawna i wielokrotnie podkreślali że łączą ich przyjacielskie relacje, wtorkowe głosowanie poprzedziła intensywna, ośmiotygodniowa kampania obfitująca w negatywne spoty reklamowe i osobiste ataki.

REKLAMA

„Wielu z nas zna mnie od lat i wiecie, że przegrywałem nieraz kampanie wyborcze. Ale zawsze jest jutro. Nie opłakujcie mnie” – mówił do swych zwolenników Kucinich, uznając wyborczą porażkę. Kucinich w Kongresie zasiada od 1997 roku i słynie z liberalnych i pacyfistycznych poglądów. Wcześniej był m.in. burmistrzem Cleveland.

Marcy Kaptur pochodzi z rodziny o polskich korzeniach i jest najdłużej zasiadającą w Izbie Reprezentantów kobietą.

W listopadowych wyborach o miejsce w Kongresie USA zmierzy się z kandydatem Republikanów, Josephem Wurzelbacherem. Opini publicznej znany jest on jako „Joe the Plumber”. Głośno zrobiło się o nim w 2008 roku kiedy podczas kampanii wyborczej wdał się w dyskusję z kandydatem do urzędu prezydenta Barackiem Obamą, zarzucając mu, że jego postulaty uderzają w małych przedsiębiorców. Choć „Joe the Plumber” znany jest w całych Stanach Zjednoczonych, jego szanse na pokonanie Marcy Kaptur są raczej niewielkie.

Kaptur, która często mówi o swych polskich korzeniach i popiera na Kapitolu inicjatywy ustawodawcze na rzecz Polski, może liczyć na duże poparcie lokalnej Polonii. Wielu Polonusów wparło ja finansowo w wyścigu przeciwko Dennisowi Kucinichowi, który m.in. sprzeciwiał się instalacji w Polsce tarczy antyrakietowej.

Magdalena Pantelis

 


1 KOMENTARZ

REKLAMA

2105487564 views

REKLAMA

2105487796 views

REKLAMA

2107284187 views

REKLAMA

2105487938 views

REKLAMA

2105488038 views

REKLAMA

2105488146 views