0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaThe Warsaw Institute FoundationBiden potwierdza ‘Pax Americana’ w regionie Indo-Pacyfiku 

Biden potwierdza ‘Pax Americana’ w regionie Indo-Pacyfiku 

-

Prezydent Stanów Zjednoczonych odbył ważną wizytę w Azji. Celem działań administracji Joe Bidena była wyraźna odpowiedź na rosnące zagrożenie wywierane na państwa sojuszu antychińskiego przez reżim Xi Jinpinga. Biden odwiedził Koreę Południową oraz Japonię, gdzie wziął udział w kolejnym szczycie państw zrzeszonych w czterostronnym formacie QUAD. 

Wizyta Joe Bidena w Azji rozpoczęła się w Korei Południowej 20 maja 2022 roku i trwała dwa dni. W tym czasie prezydent USA spotkał się z niedawno zaprzysiężonym prezydentem Republiki Korei, Yoon Suk-yeolem. Rozmowa przywódców obu państw nie była przypadkiem, gdyż to właśnie Yoon Suk-yeol w swojej kampanii wyborczej postulował znaczące zacieśnienie bilateralnych relacji między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową. Przekaz promowany przez polityka koreańskiego idzie w parze z głosem większości państw regionu, które stawiają opór rosnącym aspiracjom terytorialnym i politycznym Chin. Powodem działań na rzecz wzmocnienia relacji z Waszyngtonem jest bowiem nie tylko kwestia zagrożenia nadchodzącego ze strony Korei Północnej, ale przede wszystkim ze strony Chińskiej Republiki Ludowej w regionie Indo-Pacyfiku. 

REKLAMA

Owocem rozmów delegacji amerykańskiej z przedstawicielami Korei Południowej była seria porozumień, które obejmują współpracę w dziedzinie produkcji półprzewodników, baterii, cywilnej energetyki jądrowej, rozwoju badań kosmicznych, cyberprzestrzeni i innych wschodzących gałęzi przemysłu. Celem liderów obu państw jest także dążenie do dywersyfikacji ekonomicznej Korei Południowej tak, aby maksymalnie uniezależnić ją od Chin, które nadal pozostają głównym partnerem handlowym państwa przewodzonego przez Yoon Suk-yeola. Administracja prezydenta Bidena doskonale zdaje sobie sprawę z potencjału gospodarczego i obronnego, który reprezentuje Republika Korei. Potencjalne osłabienie więzi ekonomicznej lub całkowite zerwanie więzi gospodarczej Korei Południowej z Chinami oznaczać będzie starty reżimu Xi Jinpinga opiewające na nawet 150 bilionów dolarów rocznie. Tyle bowiem wynosiła wartość chińskiego eksportu do Korei Południowej w ubiegłym roku. Korea jednak stopniowo zrywa więzi gospodarcze z Chińską Republiką Ludową, w kwietniu 2022 wartość ich eksportu do Chin spadła o niemal 26 miliardów dolarów. Wizyta Bidena w tym państwie jest wyraźną odpowiedzią na poszerzającą się strefę wpływów Chin. Stany Zjednoczone pokazują, że nadal posiadają pełną kontrolę i argumenty ku proliferacji doktryny ‘Pax Americana’ w tym regionie świata. 

Po wizycie w Korei Joe Biden wylądował w Japonii, gdzie grono najważniejszych partnerów USA w regionie poszerzyli przedstawiciele państw QUAD. W poniedziałek prezydent USA podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Japonii Fumio Kishida  w mocny sposób rozpoczął swoją wizytę, zapewniając, że w razie ataku Chin kontynentalnych na Taiwan, USA odpowie militarnie. Słowa wypowiedziane w niemal bezpośrednim sąsiedztwie Chińskiej Republiki Ludowej mają ogromne znaczenie i stanowią poważne ostrzeżenie dla reżimu Xi Jinpinga. Są one sygnałem dla komunistów chińskich, iż Stany Zjednoczone w sposób pewny i absolutny gotowe są bronić swojej hegemonii w tym regionie świata. 

Jak donosi CNN, komentarze Bidena szybko przyciągnęły uwagę chińskiego rządu, a Chiny wyraziły „silne niezadowolenie i stanowczy sprzeciw” wobec komentarzy Bidena, mówiąc, że nie pozwolą, aby żadna siła zewnętrzna ingerowała w jego „sprawy wewnętrzne”.

W czasie bilateralnych rozmów z premierem Japonii, Fumio Kushidą, Joe Biden poparł japoński plan zwiększenia zdolności obronnych, potwierdzając tym samym współpracę Stanów Zjednoczonych z Japonią w celu przeciwdziałania rosnącym wpływom Chin na Pacyfiku. 

„Sojusz amerykańsko-japoński od dawna jest kamieniem węgielnym pokoju i dobrobytu w regionie Indo-Pacyfiku, a Stany Zjednoczone pozostają w pełni zaangażowane w obronę Japonii” – powiedział Biden na początku rozmów z Kushidą w pałacu Akasaka w centrum Tokio.

W Tokio prezydent Biden zainicjował Indo-Pacyficzne Ramy Gospodarcze na rzecz Prosperity (IPEF) z kilkunastoma początkowymi partnerami: Australią, Brunei, Indiami, Indonezją, Japonią, Republiką Korei, Malezją, Nową Zelandią, Filipinami, Singapurem, Tajlandią i Wietnam. Razem państwa te odpowiadają za 40% światowego PKB. Plan Bidena skoncentruje się na czterech kluczowych filarach w celu ustanowienia zobowiązań o wysokim standardzie, które pogłębią zaangażowanie gospodarcze sygnatariuszy w regionie. Chodzi o budowę nowych połączeń gospodarczych między państwami regionu, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, usprawnienie łańcuchów dostaw, uodpornienie gospodarki na zmiany cen, zwiększenie udziału czystej energii i dekarbonizacji w gospodarce oraz o uskutecznienie zmian podatkowych i zapobieganie przestępstwom finansowym.

W czasie spotkania czterostronnego, Stany Zjednoczone, Japonia, Australia i Indie upubliczniły morską inicjatywę mającą na celu ograniczenie nielegalnych połowów na Indo-Pacyfiku. Jest to jeden z najnowszych wysiłków państw sojuszniczych QUAD mających na celu przeciwdziałanie chińskiej działalności w regionie. Chiny są odpowiedzialne za 95 procent nielegalnych połowów w tym miejscu.

Liderzy QUAD podkreślili potrzebę wolnej żeglugi na Morzu Wschodniochińskim i Morzu Południowochińskim, jak również wyrazili sprzeciw ws. militaryzacji spornych obszarów.

W czasie czterostronnych negocjacji zapowiedziano również wzmacnianie więzi z wyspiarskimi państwami obszaru Pacyfiku. Chodzi zarówno o bilateralne, jak i multilateralne sojusze. Jednym z powodów takich deklaracji jest podpisanie niedawnej umowy Chin z Wyspami Salomona.

Czterej sojusznicy zakończyli wtorkowy szczyt wspólnym oświadczeniem, w którym przysięgli „nieugięte zaangażowanie na rzecz wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku, który jest inkluzywny i odporny”.

Celem spotkania liderów była odpowiedź na rosnącą rolę Chin w regionie, jednak przy okazji tego szczytu, doszło również do bilateralnych rozmów Stanów Zjednoczonych z Indiami. Joe Biden doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa państwo premiera Narendra Modiego w trwałości układu bezpieczeństwa na Indo-Pacyfiku. Indie jednak nie wyparły się swoich połączeń z Federacją Rosyjską po tym, jak trzy miesiące temu Władimir Putin najechał Ukrainę. Oba państwa od dawna cieszą się przyjaznymi stosunkami i bliską współpracą obronną. Dowodem na to jest fakt, że ponad 50% indyjskiego sprzętu wojskowego pochodzi z Rosji. 

W czasie spotkania Biden zabrał głos jako pierwszy. Prezydent podkreślił nowo ujawnione plany gospodarcze koalicji antychińskiej na wodach Indo-Pacyfiku, a także bieżące wysiłki na rzecz wsparcia produkcji szczepionek przeciw COVID-19 w Indiach. Następnie Modi przedstawił swoje uwagi, nazywając szczyt w Tokio „bardzo pozytywnym i produktywnym”. Pochwalił stosunki amerykańsko-indyjskie jako „partnerstwo zaufania” i siłę dla globalnego dobra.

Strategią Bidena w tych relacjach jest jednak budowa stosunków na bazie „podobieństw”, które cechują oba państwa oraz interesów w regionie. Pomimo różnic w postrzeganiu praw człowieka, czy stosunków z Rosją, według wysokiego rangą urzędnika administracji USA. Stany Zjednoczone intensywnie pracują na rzecz intensyfikacji we współpracy Indii z Wolnym Światem. 

W Tokio miało również miejsce spotkanie świeżo zaprzysiężonego premiera Australii Anthonego Albanese z Joe Bidenem. Zaledwie 3 dni przed rozpoczęciem szczytu, Partia Pracy wygrała wybory, a jej lider został nowym premierem kilkanaście godzin przed wylotem do Tokio. Spotkanie liderów obu państw miało za zadanie potwierdzić żelazny sojusz Stanów Zjednoczonych z Australią, omówić bieżące zagadnienia związane ze współpracą w ramach AUKUS i w walce z globalnym ociepleniem. Albanese dodał w czasie spotkania, że nie może się doczekać powitania Bidena oraz przywódców Indii i Japonii na kolejnym szczycie QUAD, który odbędzie się w Australii w 2023 roku.

Pewne jest jedno, Joe Biden w sposób umiejętny i pewny pracuje na rzecz wzmocnienia partnerstwa na Indo-Pacyfiku. Prezydent USA spędził swoją podróż do Azji, spotykając się z przywódcami Korei Południowej i Japonii, omawiając potencjalną intensyfikację wspólnych ćwiczeń wojskowych z Koreą Południową. Joe Biden zapoczątkował również Indo-Pacyficzne Ramy Gospodarcze. Tylko zjednoczone, silne gospodarczo i militarnie państwa zrzeszone w układzie QUAD oraz bilateralne relacje Stanów Zjednoczonych z ich sojusznikami są w stanie powstrzymać rosnące zapędy Chińskiej Republiki Ludowej. Wizyta prezydenta USA w Azji stała się kolejnym krokiem w ramach realizacji doktryny politycznej „zwrotu ku Azji” oraz utrzymaniu ‘Pax Americana’ w tym regionie świata. 

Jan Hernik

absolwent Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w teorii wpływu religii, rasy i pochodzenia etnicznego na wybór polityczny w amerykańskich wyborach prezydenckich. Jego zainteresowania badawcze obejmują także aktywność USA w regionie Indo-Pacyfiku.


Niniejszy artykuł powstał w ramach działalności społeczno-misyjnej polskiego think tanku Warsaw Institute. Jeśli cenicie Państwo przygotowane przez naszych ekspertów treści, apelujemy o wsparcie finansowe naszej działalności realizowanej na zasadzie non-profit. Do regularnych darczyńców przysyłamy bezpłatnie anglojęzyczny kwartalnik The Warsaw Institute Review.
Więcej informacji: www.warsawinstitute.org/support/
Darowizny można dokonać bezpośrednio na konta bankowe:
USD: PL 82 1020 4900 0000 8502 3060 4017
EUR: PL 85 1020 4900 0000 8902 3063 7814
GBP: PL 18 1020 4900 0000 8302 3069 6641
PLN : PL 41 1020 1097 0000 7202 0268 6152
SWIFT: BPKOPLPW
Dziękujemy!

Warsaw Institute to polski think tank zajmujący się geopolityką. Główne obszary badawcze to stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo energetyczne oraz obronność. Warsaw Institute wspiera Inicjatywę Trójmorza oraz stosunki transatlantyckie.

Warsaw Institute is a Polish think tank focusing on geopolitics. The main research areas are international relations, energy security and defense. The Warsaw Institute supports the Three Seas Initiative and transatlantic relations.


Biden confirms ‘Pax Americana’ in the Indo-Pacific region

The President of the United States made an important visit to Asia. The purpose of the Joe Biden administration was to explicitly respond to the growing threat posed by the Xi Jinping regime to the anti-Chinese states. Biden visited South Korea and Japan, where he took part in the next summit of the member states in the QUAD format.

Joe Biden’s visit to Asia began in South Korea on May 20, 2022 and lasted two days. During this time, the US president met with the recently sworn in president of the Republic of Korea, Yoon Suk-yeol. The conversation between the leaders of both countries was not a coincidence, as it was Yoon Suk-yeol in his election campaign who called for a significant strengthening of bilateral relations between the United States and South Korea. The message promoted by the Korean politician goes hand in hand with the voice of most of the countries in the region that are resisting China’s growing territorial and political aspirations. The reason for actions to strengthen relations with Washington is not only the issue of the threat coming from North Korea, but also from the People’s Republic of China in the Indo-Pacific region.

The American delegation’s talks with South Korean representatives resulted in a series of agreements that include cooperation in the fields of semiconductor production, batteries, civil nuclear energy, space research development, cyberspace and other emerging industries. The goal of the leaders of both countries is also to strive for economic diversification of South Korea, so as to make it as independent as possible from China, which still remains the main trading partner of the country led by Yoon Suk-yeol. President Biden’s administration is well aware of the economic and defense potential represented by the Republic of Korea. The potential weakening of the economic ties or the complete severance of South Korea’s economic ties with China will mean losses of Xi Jinping’s regime amounting to up to $ 150 billion annually. This was the value of Chinese exports to South Korea last year. However, Korea is gradually breaking its economic ties with the People’s Republic of China, in April 2022 the value of their exports to China fell by almost $ 26 billion. Biden’s visit to this country is a clear response to China’s growing sphere of influence. The United States shows that it continues to have full control and arguments towards the proliferation of the Pax Americana doctrine in this region of the world.

After his visit to Korea, Joe Biden landed in Japan, where the group of the most important US partners in the region was expanded by representatives of the QUAD countries. On Monday, the US President, during a joint press conference with Japanese Prime Minister Fumio Kishida, gave a strong start to his visit, assuring that in the event of a mainland China attack on Taiwan, the US would respond militarily. The words spoken in the near vicinity of the People’s Republic of China are of great importance and constitute a serious warning to the Xi Jinping regime. They are a signal to the Chinese communists that the United States is confident and absolutely ready to defend its hegemony.

According to CNN, Biden’s comments quickly caught the Chinese government’s attention. China expressed its “strong dissatisfaction and firm opposition” to Biden’s comments, saying it will not allow any external force to interfere in its “internal affairs.”

During bilateral talks with the Prime Minister of Japan, Fumio Kushida, Joe Biden supported the Japanese plan to increase defense capabilities, thus confirming the cooperation of the United States with Japan to counter China’s growing influence in the Pacific.

“The US-Japan alliance has long been the cornerstone of peace and prosperity in the Indo-Pacific, and the United States remains fully committed to Japan’s defence,” Biden said at the beginning of talks with Kishida at the Akasaka Palace in central Tokyo.

In Tokyo, President Biden initiated the Indo-Pacific Economic Framework for Prosperity (IPEF) with over a dozen initial partners: Australia, Brunei, India, Indonesia, Japan, the Republic of Korea, Malaysia, New Zealand, the Philippines, Singapore, Thailand and Vietnam. Together, these countries account for 40% of world GDP. The Biden plan will focus on four key pillars to establish high standard activities that will deepen the economic commitment of the signatories in the region. It is about building new economic connections between the countries of the region, supporting small and medium-sized enterprises, improving supply chains, making the economy more resistant to price changes, increasing the share of clean energy and decarbonisation in the economy, as well as implementing tax changes and preventing financial crime.

At the four-party meeting, the United States, Japan, Australia and India publicized a maritime initiative to reduce illegal fishing in the Indo-Pacific. It is one of the latest efforts of the QUAD allies to counter Chinese activities in the region. China is responsible for 95 percent of illegal fishing there.

QUAD leaders stressed the need for free navigation in the East China Sea and the South China Sea, and expressed opposition to the militarization of disputed areas.

During the four-party negotiations, it was also announced that ties with the island states of the Pacific area would be strengthened. It is about both bilateral and multilateral alliances. One of the reasons for such declarations is the signing of China’s recent agreement with the Solomon Islands.

The four Allies concluded Tuesday’s summit with a joint statement in which they pledged “a relentless commitment to a free and open Indo-Pacific region that is inclusive and resilient.”

The aim of the leaders’ meeting was to respond to the growing role of China in the region, but on the occasion of this summit, there were also bilateral talks between the United States and India. Joe Biden is well aware of the important role that Prime Minister Narendra Modi’s state plays in the durability of the Indo-Pacific security system. India, however, has not denied its connections with the Russian Federation after Vladimir Putin invaded Ukraine three months ago. Both countries have long enjoyed friendly relations and close defense cooperation. This is evidenced by the fact that over 50% of Indian military equipment comes from Russia.

During the meeting, Biden was the first to speak. The president highlighted the newly disclosed economic plans of the anti-Chinese coalition in Indo-Pacific waters, as well as ongoing efforts to support India’s Covid-19 vaccine production. Modi then made his comments, calling the Tokyo Summit “very positive and productive”. He praised the US-India relationship as a “partnership of trust” and a force for global good.

However, Biden’s strategy in these relations is to build relations on the basis of the similarities that characterize both countries and interests in the region. Despite differences in perceptions of human rights or relations with Russia, according to a high-ranking US administration official. The United States is working hard to intensify India’s cooperation with the Free World.

The newly sworn in Prime Minister of Australia Anthony Albanese and Joe Biden also met in Tokyo. Just three days before the summit began, the Labor Party won the elections, and its leader became the new prime minister several hours before his departure to Tokyo. The meeting of the leaders of both countries was to confirm the firm alliance of the United States with Australia, discuss current issues related to cooperation within AUKUS and in the fight against global warming. Albanese added during the meeting that he is looking forward to welcoming Biden and Indian and Japanese leaders to the next QUAD summit in Australia in 2023.

One thing is for sure, Joe Biden is skilfully and confidently working to strengthen the Indo-Pacific partnership. The US president spent his trip to Asia meeting with South Korean and Japanese leaders, discussing the potential intensification of joint military exercises with South Korea. Joe Biden also pioneered the Indo-Pacific Economic Framework. Only united, economically and militarily strong states associated in the QUAD system and the bilateral relations of the United States with their allies are able to stop the growing aspirations of the People’s Republic of China. The visit of the US president to Asia became the next step in the implementation of the political doctrine of “Pivot to Asia” and keeping the “Pax Americana” in this region of the world.

Jan Hernik

is a graduate of the American Studies Center at the University of Warsaw. He specializes in the theory of religion, race and ethnicity for political choice in the U.S presidential elections. His research interests also include US activity in the Indo-Pacific region.

REKLAMA

2091285493 views

REKLAMA

2091285792 views

REKLAMA

2093082251 views

REKLAMA

2091286076 views

REKLAMA

2091286223 views

REKLAMA

2091286367 views