REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wideo Sawicki: prezydent nawoływał do zgody, a nie miał dla mnie czasu

Sawicki: prezydent nawoływał do zgody, a nie miał dla mnie czasu

-

fot.PAP
fot.PAP

Prezydent Andrzej Duda, w odróżnieniu od poprzedników, ani na dożynkach w Częstochowie, ani w Spale nie zaprosił mnie na rozmowę o rolnictwie, potraktował mnie jak zwyczajnego konkurenta politycznego, a przecież nawoływał do budowania zgody i porozumienia – mówi PAP minister rolnictwa Marek Sawicki.

REKLAMA

“Byłem na wielu dożynkach prezydenckich i z prezydentem Lechem Kaczyńskim, i prezydentem Bronisławem Komorowskim. Każdy z tych prezydentów miał czas – godzinę, półtorej podyskutować o rolnictwie, dowiedzieć się czegoś, co aktualnie w rolnictwie jest najistotniejsze, najbardziej potrzebne, gdzie jest potrzebna pomoc pana prezydenta. Pan prezydent Duda ani w Częstochowie, ani w Spale nawet jednym słowem nie zająknął się, nie zaprosił na rozmowę” – powiedział PAP Sawicki poproszony o ustosunkowanie się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy podczas dożynek w Spale nt. unijnej pomocy dla polskich rolników.

I podkreślił: “Jestem zdumiony tym, że pan prezydent Duda czerpie informacje o rolnictwie od bardzo słabych doradców, którzy tak naprawdę na rolnictwie się nie znają”.

Wyjaśnił, że unijna pomoc związana była z wysokością kwot mlecznych, a Niemcy i Francja miały je znacznie wyższe niż Polska. Dodał, że gdyby przy podziale opartym tylko i wyłącznie o kryteria związane z trudnościami rynkowymi, Polsce przypadłoby niewiele ponad 22 mln euro z puli 420 mln euro. Jak tłumaczył, dodatkowo uwzględniono 20 proc. “wagi” związanej z rosyjskim embargiem, suszą i kryzysem na rynku trzody chlewnej, dzięki czemu dostaliśmy prawie 29 mln euro. Jest to piąta pozycja do wielkości, mimo, że Polska jest szóstym państwem pod względem wielkości w UE – wskazał Sawicki.

“Składałem wcześniej wniosek na wyłączenie suszy z podziału środków rynkowych i stworzenie specjalnego funduszu dla państw poszkodowanych tą klęską. Ten wniosek nie spotkał się z pozytywną akceptacją Komisji, ale także uzyskał za małe poparcie innych ministrów. Co prawda kilkunastu opowiedziało się za nami, ale poza Węgrami cała Grupa Wyszehradzka nie poparła Polski ws. trudności suszowych” – zaznaczył minister.

Poinformował, że kilka dni temu rozmawiał z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. “Będziemy jeszcze raz składali projekt pomocy suszowej ze środków marginesu budżetowego dla Polski, Austrii i Rumunii. Komisarz Hogan obiecał osobiste zaangażowanie się w tej sprawie” – podkreślił Sawicki.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

2 KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks