REKLAMA

2115369066 views

REKLAMA

2115369065 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaWideoMonar: dopalacze w Polsce są ogólnodostępne, a sieć dystrybucji - perfekcyjna

Monar: dopalacze w Polsce są ogólnodostępne, a sieć dystrybucji – perfekcyjna

-

Screen Shot 2015-07-31 at 12.56.25 PM

Dopalacze są w Polsce ogólnodostępne, a sieć ich dystrybucji jest zorganizowana w sposób perfekcyjny – alarmuje Jagoda Władoń, specjalistka terapii uzależnień z Monaru. Przekonuje, że “skostniałe struktury” nie wygrają walki z tym problemem.

 

REKLAMA

“Dramatycznie zmienił się pacjent. U osób używających dopalaczy pojawiają się problemy natury psychicznej i neurologicznej, co jest nową jakością jeśli chodzi o leczenie uzależnień. Przy tym nigdy nie wiadomo, co się kupuje, dopalacze są ogólnie dostępne, a sieć dystrybucji jest zorganizowana w sposób perfekcyjny” – powiedziała PAP Władoń, która uczestniczy w tegorocznym Przystanku Woodstock.

W związku z tym – mówiła dalej – Monar wystosował list otwarty do premier Ewy Kopacz z prośbą o to, aby problemem narkomanii w Polsce zajmować się w sposób przemyślany, a nie “akcyjny” – “by zbudować prawdziwą koalicję, która nie będzie działała w oparciu o gale”. “Nas interesuje praca u podstaw” – zaznaczyła.

“Prowadzę ośrodek dla osób, które na skutek używania syntetycznych substancji psychoaktywnych czy dopalaczy, poza uzależnieniem, popadły w chorobę psychiczną. Średnia wieku w moim ośrodku to jest około 19 lat – jak wcześnie trzeba zacząć, żeby doprowadzić się do takiego stanu” – mówi Władoń.

“To jest bardzo poważna odpowiedzialność nas wszystkich, którzy budujemy system przeciwdziałania narkomanii w Polsce, żeby nie budować wyłącznie kapitału politycznego, ale poważnie pochylić się nad problemem. Potrzeba odpowiedzialnej pracy nad programem kompatybilnym z sytuacją na scenie narkotykowej. Ta scena zmienia się niesłychanie dynamicznie, natomiast struktury są mocno skostniałe” – przekonuje.

W środę w Warszawie podpisano Pakt Społeczny Przeciw Dopalaczom. Ma on skoordynować działania różnych instytucji, organizacji i mediów, w walce z tymi substancjami. Rusza też kampania, która będzie informować o zagrożeniach związanych z zażywaniem dopalaczy.

Treść paktu brzmi: “Jesteśmy przeciw – dopalaczowym zbrodniom. Jesteśmy za – życiem wolnym od narkotyków. Dołącz do nas i powiedz innym: dopalacze kradną życie! Działaj! Twórz! Żyj!”. Ambasadorami kampanii zostali Jerzy Owsiak i Marcin Gortat.

Stowarzyszenie Monar nie podpisało przedstawionego w środę paktu. W przysłanym PAP oświadczeniu Monar przekonywał, że pakt jest “wyłącznie sloganem reklamowym kolejnej kampanii, a nie dokumentem zmierzającym do reformy systemu przeciwdziałania narkomanii, jakiego oczekujemy od rządu RP”.

“Oczekujemy od rządu merytorycznej pracy nad faktycznymi reformami, a nie medialnych spektakli. Jesteśmy środowiskiem eksperckim, zaniepokojonym zaostrzającym się problemem narkomanii w Polsce” – oświadczył Monar.

Od początku fali zatruć dopalaczami, które nastąpiły w drugim tygodniu lipca, głównie na Śląsku, zmarły dwie osoby – 19-latek, który najprawdopodobniej przyjął substancję o nazwie “mocarz”, oraz 24-latek w następstwie spożycia “rozpałki do grilla”. Od 3 lipca w całym regionie odnotowano 771 podejrzeń zatruć dopalaczami, ponad 20 osób nadal przebywa w szpitalach.

Według danych statystycznych policji, od 1 stycznia do 15 lipca 2015 r. w zakresie walki z dopalaczami policja wszczęła 1137 postępowań przygotowawczych, najwięcej – bo 877 – na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz 260 z Kodeksu karnego – przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Tylko w lipcu zabezpieczono 79,8 kg substancji oraz 8343 sztuk różnych opakowań. Zatrzymano w sumie 176 osób. (PAP)

[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/_17RvoP41Kk”]

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116657509 views

REKLAMA

REKLAMA

2116657709 views

REKLAMA

REKLAMA

2118454078 views

REKLAMA

2116657817 views

REKLAMA

2116657902 views

REKLAMA

2116657990 views