REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Wideo Mieszkaniec Massachusetts planował zamach na Kapitol i Pentagon

Mieszkaniec Massachusetts planował zamach na Kapitol i Pentagon

-

26-letni Rezwan Ferdaus z Ashland, w stanie Massachusetts został aresztowany w środę w związku planowanym przez niego zamachem na Pentagon i Kapitol. Młody fizyk chciał przy pomocy zdalnie sterowanych samolotów wyładowanych materiałami wybuchowymi wysadzić rządowe budynki.

fot.NY Daily News/ Rezwan Ferdaus planował wysadzić rządowe budynki przy pomocy samolotów bezzałogowych

REKLAMA

Amerykańskiego obywatela azjatyckiego pochodzenia aresztowano w Framingham, w Massachusetts, w wyniku tajnej operacji prowadzonej od miesięcy przez FBI. Podstawieni agenci dostarczyli fizykowi zamówione przez niego materiały: granaty, sześć karabinów maszynowych i 10 kilogramów spreparowanej substancji, którą przestępca miał wziąć za materiał wybuchowy C-4.

Ferdaus planował użyć trzech bezzałogowych samolotów mierzących od półtora do dwóch metrów, każdego wyładowanego ponad dwoma kilogramami ładunków wybuchowych. Ponadto mężczyzna chciał wysadzić mosty w pobliżu Pentagonu.

W momencie aresztowania Ferdaus był już w posiadaniu jednego samolotu, modelu amerykańskiego myśliwca F-86 Sabre z okresu zimnej wojny. Atak samolotów miał być wspierany dwoma 3-osobowymi zespołami szturmującymi budynki z broni automatycznej.

fot.Reuters-U.S. Department of Justice/ Model samolotu F-86 Sabre, który -wyładowany materiałami wybuchowymi - miał uderzyć w Pentagon i Kapitol

Ferdaus jest również oskarżany o próby dostarczania broni Al Kaidzie i pomoc przy organizowaniu ataków na amerykańskich żołnierzy. Mężczyzna projektował detonatory w postaci telefonów komórkowych, które miały wysadzać bomby na Bliskim Wschodzie. Gdy działający pod przykryciem i podający się za członków Al Kaidy agenci FBI powiedzieli mu, co było nieprawdą, że jego pierwszy detonator zabił trzech amerykańskich żołnierzy i ranił kliku innych, „wyglądał na zadowolonego”.

Absolwent fizyki z Northeastern University w Bostonie i pasjonat modelarstwa prowadził swój „dżihad” przeciwko Ameryce od początku 2010 roku, podsycając się stronami internetowymi fundamentalistów. Mężczyzna mówił, że chciał zadać cios „wrogom Allaha” i uderzyć w Pentagon, który nazwał „głową i sercem węża”.

Jeśli zostanie skazany, grozi mu do 15 lat więzienia za dostarczanie materiałów organizacji terrorystycznej i do 20 lat za próbę zniszczenia siedziby Departamentu Obrony.

Domniemany atak Ferdausa byłby próbą uderzenia w USA za pomocą technologii (dronów), którą Stany sukcesywnie rozwijają i wykorzystują do walki przeciw terrorystom i bojownikom w kilku krajach, w tym Afganistanie i Jemenie.

Zobacz materiał wideo:
video platformvideo managementvideo solutionsvideo player
as

5 KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks