REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Europarlament chce więcej wydać na bezpieczeństwo; będą m.in. kuloodporne szyby

Europarlament chce więcej wydać na bezpieczeństwo; będą m.in. kuloodporne szyby

-

fot.Patrick Seeger/PAP/EPA
fot.Patrick Seeger/PAP/EPA

Europosłowie chcą przeznaczyć w przyszłorocznym budżecie dodatkowe 15 mln euro na poprawę bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa Parlamentu Europejskiego. To konsekwencja incydentów, które pokazały słabości tej instytucji.

REKLAMA

[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/0vStpVuk8rw”]

“Biuro Parlamentu Europejskiego i komisja budżetowa zdecydowały, żeby po raz pierwszy dokonać wyjątkowej dotacji by sfinansować inwestycje w obszarze bezpieczeństwa” – powiedział PAP belgijski liberalny eurodeputowany Gerard Deprez, który przygotował raport w tej sprawie.

W październiku grupa kilkudziesięciu Kurdów wtargnęła do budynku PE w Brukseli, aby zwrócić uwagę świata na rozpaczliwą sytuację swoich rodaków w syryjskim mieście Kobane. Intruzi sforsowali drzwi do gmachu europarlamentu i przepchnęli się do środka koło funkcjonariuszy policji.

W lutym z kolei doszło do ewakuacji budynków PE, po tym jak policja zatrzymała w ich pobliżu zachowującego się podejrzanie mężczyznę. W jego samochodzie znaleziono pistolet i piłę mechaniczną, a podejrzany twierdził, że chciał się “spotkać się z prezydentem Europy”, prawdopodobnie z szefem PE Martinem Schulzem.

Dlatego teraz mimo zaciskania pasa europosłowie nie chcą oszczędzać na bezpieczeństwie. “Chcemy dokonać zmian wewnątrz budynków Parlamentu oraz w ich otoczeniu” – podkreślił Deprez.

Komisja budżetowa, która zajmowała się tym tematem 16 kwietnia, chce żeby sekretarz generalny europarlamentu przedstawił jej planowane działania w tej sprawie. “Zdecydowaliśmy, żeby przeznaczyć na to 15 mln euro w przyszłym roku, aby sfinansować inwestycje w budynki i cyberbezpieczeństwo” – zaznaczył Deprez.

Szczegóły mają być dopiero opracowane, ale jednym ze środków mających chronić PE ma być wymiana niektórych szyb na kuloodporne. Wymienione mają być również identyfikatory dostępowe, w oparciu o które pracujący w PE wchodzą do środka. Obecne plastikowe karty ze zdjęciem mają być wymienione na nośniki z danymi biometrycznymi.

Mimo odbywającej się redukcji pracowników (5 proc. w skali roku) wzmocniona ma być dyrekcja europarlamentu odpowiedzialna za bezpieczeństwo (DG SAFE). W jej ramach ma zostać utworzonych 25 dodatkowych stanowisk pracy. Cel to “zapewnienie odpowiedniej ochrony posłom, pracownikom i wysokiej rangi gościom w pomieszczaniach Parlamentu”.

Już od kilku miesięcy przed wejściami do PE, jeszcze zanim dotrze się do bramek bezpieczeństwa, stoją funkcjonariusze i sprawdzają dokumenty. Wcześniej procedura ta nie była tak szczegółowa i odbywała się wewnątrz budynków.

Całkowity budżet Parlamentu Europejskiego ma wynieść w przyszłym roku 1,823 mld euro. Początkowo proponowano, aby wzrost w porównaniu do 2015 roku wynosił ponad 3 proc., jednak po negocjacjach obniżono ten wskaźnik do 1,6 proc. Aby decyzja weszła w życie musi ją zatwierdzić cały PE na sesji plenarnej. Planowo ma to zrobić na sesji, która zaczyna się w najbliższy poniedziałek.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA