REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaWideoEkspert: Polska sfinansuje programy integracyjne dla uchodźców

Ekspert: Polska sfinansuje programy integracyjne dla uchodźców

-

fot.PAP
fot.PAP

Polska otrzyma 10 tys. euro na każdego przesiedlonego uchodźcę i 6 tys. na relokowanego; sama będzie musiała jednak sfinansować programy integracyjne dla tych osób – mówi PAP analityk ISP Rafał Baczyński-Sielaczek.

 

REKLAMA

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w czwartek, że nadzwyczajny szczyt UE w sprawie uchodźców odbędzie się w środę, 23 września. O zwołanie szczytu apelowało w minionych dniach kilkoro przywódców unijnych, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel. Według propozycji KE Polska miałaby przyjąć około 12 tys. imigrantów.

„Przyjęcie uchodźców zarówno w ramach relokacji, czyli przemieszczenia z krajów południowych do Polski, będzie refinansowane przez Komisję Europejską w kwocie 6 tys. euro na osobę. Natomiast przesiedlenia do Polski uchodźców z tymczasowych obozów na przykład w Libanie czy Turcji będzie refinansowane w kwocie 10 tys. euro” – podkreśla ekspert. Jak ocenia, „są to kwoty wystarczające na to, by przeprowadzić ten proces i całą procedurę nadania statusu uchodźcy”.

„Natomiast Polska będzie musiała sfinansować programy integracji uchodźców, taki program trwa rok, to od niego zależy, czy uchodźca sprawnie wejdzie na rynek pracy, nauczy się funkcjonowania i życia w Polsce” – podkreśla Baczyński-Sielaczek.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska mówiła w środę w Sejmie, że po uzyskaniu ochrony na terytorium Polski osoby relokowane i przesiedlone zostaną objęte indywidualnymi programami integracyjnymi. „Programy te trwają rok i obejmują świadczenia pieniężne na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego, opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz specjalistyczne poradnictwo socjalne” – tłumaczyła Piotrowska.(PAP)

[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/c43gwQA2shA”]

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2102964312 views

REKLAMA

2102964546 views

REKLAMA

2104760938 views

REKLAMA

2102964689 views

REKLAMA

2102964789 views

REKLAMA

2102964898 views