REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Zmiany w przepisach w 2021 r. ważne dla mieszkańców Chicago

Zmiany w przepisach w 2021 r. ważne dla mieszkańców Chicago

-

Od podwyżki płacy minimalnej po mandaty za przekroczenie prędkości wysyłane pocztą – wraz z początkiem 2021 roku w mieście Chicago wszedł w życie szereg nowych przepisów. Biuro burmistrz poinformowało, że zmiany w prawie mają na celu uczynienie miasta „bezpieczniejszym, bardziej sprawiedliwym i bardziej zrównoważonym”. „Przepisy te dotyczą wszystkich, od pracowników i małych firm, przez właścicieli domów, po turystów. Chcemy mieć pewność, że wszyscy zapoznają się z tymi zmianami prawnymi, które mają wpływ na ich życie” – czytamy w oświadczeniu burmistrz Lori Lightfoot. Warto się zapoznać z nowymi regulacjami, by z nich skorzystać albo uniknąć kar za nieprzestrzeganie nowego prawa.

Wynajmowanie mieszkań i domów (shared housing)

REKLAMA

We wrześniu 2020 r. Rada Miasta przyjęła rozporządzenie reformujące regulacje dotyczące branży wynajmowania mieszkań i domów w systemie Airbnb czy HomeAway. W ramach tego rozporządzenia 1 kwietnia 2021 r. w życie wejdzie szereg nowych regulacji, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiedzialność w tej branży – poinformowało biuro burmistrz w komunikacie. W myśl nowych przepisów, osoby, które korzystają z Airbnb, HomeAway lub innych podobnych platform do wynajmu swoich mieszkań czy domów będą musiały złożyć wniosek bezpośrednio w miejskim Departamencie Spraw Biznesowych i Ochrony Konsumentów i uiścić nową opłatę rejestracyjną w wysokości 125 dolarów.

Adaptacja strychu czy piwnicy na mieszkania

Rozporządzenie, które wejdzie w życie 1 maja 2021 r., pozwoli na adaptację strychów, piwnic czy budynków gospodarczych na mieszkania. W ramach programu Accessory Dwelling Units (ADU) adaptacja takich powierzchni na mieszkania będzie możliwa na terenie pięciu obszarów miasta. Departament Mieszkalnictwa będzie oceniać program ADU i składać sprawozdanie przez trzy lata. Na ich podstawie miasto podejmie dalsze decyzje dotyczące rozszerzenia polityki obejmującej wszystkie dzielnice. Biuro burmistrz twierdzi, że nowe prawo zwiększy „dostęp do bezpiecznych i niedrogich mieszkań dla tysięcy mieszkańców Chicago”.

Obszary, na których dozwolona będzie adopcja i zalegalizowanie dodatkowych powierzchni na mieszkania to:

– strefa północna obejmująca część dzielnic: West Ridge, Edgewater, Uptown, Lake View, North Center i Lincoln Square,
– strefa północno-zachodnia obejmująca część dzielnic: Albany Park, Irving Park, Avondale, Hermosa, Logan Square, West Town, Near West Side i East Garfield Park,
– strefa zachodnia obejmująca części dzielnic: East Garfield Park, West Garfield Park, North Lawndale i South Lawndale (Little Village),
– strefa południowa obejmująca część dzielnic: Ashburn, Auburn Gresham, West Lawn, Chicago Lawn, Washington Heights, Roseland, Chatham, Greater Grand Crossing, Englewood, West Englewood, Washington Park i Woodlawn,
– strefa południowo-wschodnia obejmująca część dzielnic: South Chicago, East Side, South Deering i Hegewisch.

Przedłużenie ulgi dla biznesów

Rozporządzenie ma na celu pomoc branży restauracyjnej, która ponosi straty z powodu restrykcji wprowadzonych przez władze stanowe i miejskie w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Wszystkie istniejące kawiarnie, które uruchomiły ogródki przy chodnikach, mogą operować do 1 maja 2021 r. bez odnawiania licencji i wnoszenia miejskiej opłaty. Ponadto licencje na prowadzenie działalności gospodarczej i licencje na pojazdy, których ważność upływa w okresie między 15 marca 2020 r. a 15 czerwca 2021 r., będą ważne do 15 lipca 2021 r. Biznesy będą miały czas do ​​15 lipca br. na uiszczenie opłaty za ich odnowienie.

Podatek od sprzedaży benzyny i podatek od chmury

Wraz z dniem 1 stycznia w 2021 r. w życie weszło kilka podwyżek stawek podatkowych. Miejski podatek od sprzedaży benzyny wzrósł o 0,03 dolara za galon. W przypadku tankowania 12-galonowego zbiornika paliwa, kierowcy kierowców płacą ok. 0,36 dolara więcej.
Od nowego roku o 1,75 punktu procentowego wzrosła stawka podatku za korzystanie z usług w chmurze internetowej. „Podatek ten pokrywa się z tym nakładanym na wszystkie inne dzierżawy, najem lub użytkowanie wynajmowanej własności osobistej, obecnie opodatkowanym w wysokości 9 procent” – podało biuro burmistrz. Podwyżki podatków są częścią planu budżetowego miasta. Chicago po pandemicznym roku musi się zmierzyć z rekordowym deficytem w wysokości 1,2 mld dol.

Stawki za parkowanie

Opłata za parkometr w strefie 2-dolarowej wzrosła od 2 stycznia 2021 r. do 2,25 dolarów za godzinę. Stawki w strefach, gdzie za godzinę pobierana jest opłata w wysokości 4,50 dol. i 7,00 dol. pozostają niezmienione.

Automatyczne mandaty za przekroczenie prędkości

Od 1 marca każdy, kto przekroczy dozwoloną prędkość o 6-10 mil na godzinę w strefach fotoradarów, otrzyma pocztą mandat w wysokości 35 dol. Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 11 mil lub więcej zostaną ukarani mandatem 100-dolarowym.
Począwszy od 15 stycznia rozpocznie się 44-dniowy okres ostrzegawczy dla osób przyłapanych na przekroczeniu dozwolonej prędkości od 6 do 10 mil na godzinę. Do kierowców będą wysyłane pocztą ostrzeżenia. Mapa rozmieszczonych fotoradarów i stref Children’s Safety Zones, w których obowiązują limity prędkości, można znaleźć na stronie https://webapps1.chicago.gov/traffic/.

Podwyżka płacy minimalnej w Chicago

Od 1 lipca 2021 r. stawka minimalnego wynagrodzenia wzrośnie w Chicago do 14,5 dol. dla osób pracujących w firmach zatrudniających od czterech do 20 pracowników. Inne regulacje obowiązują pracowników otrzymujących napiwki. W ich przypadku godzinna stawka minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do 9 dol.

Opracowała: Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA