REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedWirginia Zachodnia. Rekordowe odszkodowanie za katastrofę górniczą

Wirginia Zachodnia. Rekordowe odszkodowanie za katastrofę górniczą

-

W kwietniu ubiegłego roku doszło do jednej z największych tragedii w historii amerykańskiego górnictwa, w której zginęło 29 górników. Rządowe śledztwo w sprawie zakończyło się rekordowym odszkodowaniem w wysokości 210 mln dolarów.

fot.Energy Information Administration/ Węgiel wydobywa się w USA w 26 stanach - najwięcej w Wyoming i Wirginii Zachodniej

REKLAMA

Ugoda przewiduje, że odszkodowanie wypłaci nowy właściciel kopalni – Alpha Natural Resources. Najwięcej, bo aż 128 mln dol. będzie kosztować unowocześnienie systemu bezpieczeństwa w kopalni, zaś 35 mln dol. ma być przeznaczone na pokrycie grzywien, nałożonych za naruszenie zasad bezpieczeństwa.

Rodziny ofiar mogą spodziewać się zadośćuczynienia w wysokości 46,5 mln dol., czyli około 1,5 mln na rodzinę. Osiemnaście rodzin uregulowało już swoje sprawy w sądzie, ale część pozwów indywidualnych pracowników kopalni i rodzin ofiar wciąż czeka na rozstrzygnięcie.

Zobacz też: Tragedia w kopalni w Zachodniej Wirginii

Za główną przyczynę podano wybuch metanu, który pociągnął za sobą wybuch pyłu węglowego – stwierdziła w opublikowanym we wtorek raporcie Agencja Bezpieczeństwa Górniczego (U.S. Mine Safety and Health Administration). Federalne śledztwo ujawniło 369 uchybień w zakresie bezpieczeństwa w kopalni, w tym 12 które bezpośrednio przyczyniły się do spowodowania eksplozji. MSHA stwierdziło, że u podłoża katastrofy leżała nie tylko niedozwolona prawnie polityka byłego właściciela kopalni, spółki Massey Energy, ale też jej filii Performance Coal Company. Brak rzetelnych inspekcji i zastraszanie pracowników, by nie zgłaszali łamania przepisów – to tylko jedne z zarzutów opisane w raporcie.

Czytaj: W kopalni w Zach. Wirginii stwierdzono 600 uchybień

Porozumienie nie oznacza wyłączenia od pociągnięcia do odpowiedzialności zarządzających Massey Energy. Na razie skazano tylko ówczesnego szefa bezpieczeństwa w kopalni, Hughie Elberta Stovera – w zeszłym miesiącu odpowiedział za kłamanie podczas śledztwa i próbę zniszczenia dokumentacji kopalni.

Do tragedii doszło w kwietniu w kopalni Upper Big Branch w powiecie Raleigh, 30 mil na południe od Charlestone w Wirginii Zachodniej. Była to największa katastrofa górnicza od 1970 roku, kiedy w kopalni w Kentucky zginęło 38 osób.

Zobacz też: Amerykańskie fedrowanie lubelskiego węgla

as

1 KOMENTARZ

  1. W czasie wojny swiatowej takie dzialanie to bylo dywersja lub dzialaniem piatej armii czy kolumny…Teraz to niedociagniecia, naruszenie przepisow..:( Ale gazy sa straszne, na Manhattanie kilka lat temu wybuch gazu z rur cieplowniczych trafil na samochod i kierowce, chyba Polaka, poparzony mimo, ze w samochodzie …

REKLAMA

2118943368 views

REKLAMA

2118943466 views

REKLAMA

REKLAMA

2120739822 views

REKLAMA

2118943540 views

REKLAMA

2118943601 views

REKLAMA

2118943654 views