REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedW Mediolanie rozpoczął się szczyt przywódców Azji i Europy

W Mediolanie rozpoczął się szczyt przywódców Azji i Europy

-

W Mediolanie rozpoczął się w czwartek szczyt ponad 50 przywódców Azji i Europy (ASEM). Polskę reprezentuje premier Ewa Kopacz. Na marginesie spotkania na temat finansów, gospodarki i bezpieczeństwa odbędą się wielostronne rozmowy o konflikcie na Ukrainie.

Do stolicy Lombardii przyjechali szefowie państw i rządów krajów reprezentujących ponad połowę światowego PKB i prawie 60 procent globalnego handlu. Oprócz 28 przywódców państw UE wśród uczestników jest także 16 prezydentów i premierów krajów azjatyckich na czele z szefem chińskiego rządu Li Keqiangiem. Gospodarzem spotkania jest premier Włoch Matteo Renzi.

REKLAMA

Pierwsza popołudniowa sesja dwudniowego szczytu poświęcona będzie kwestiom gospodarczym.

Media zwracają uwagę na globalne znaczenie obrad, ale i podkreślają, że oczy obserwatorów skupione będą na wszystkich spotkaniach dotyczących kryzysu na Ukrainie, a zwłaszcza na piątkowej porannej naradzie, której gospodarzem będzie Renzi. Do stołu zasiądą wówczas prezydenci Rosji, Ukrainy i Francji – Władimir Putin, Petro Poroszenko i Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel i brytyjski premier David Cameron, a także przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Z tymi rozmowami wiązane są nadzieje na przyspieszenie działań dyplomatycznych, które pozwolą na rozwiązanie kryzysu rosyjsko-ukraińskiego i wyraźne odprężenie w Europie dzięki politycznym inicjatywom – zauważają media.

Wciąż nie jest jasne, czy dojdzie do spotkania Putina i Poroszenki w cztery oczy. Gdyby tak się stało, to właśnie ono mogłoby wyznaczyć przełom – oceniają włoscy komentatorzy.

Zwracają też uwagę na to, że w Mediolanie, po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej izolacją w rezultacie sankcji Zachodu, Putin powróci na światową scenę polityczną.

Na łamach prasy dominuje przekonanie, że rosyjski przywódca musi wyjść z narożnika, do którego trafił z powodu konfliktu na Ukrainie i wspierania separatystów. Jak pisze w czwartek „La Repubblica”, Putin może liczyć na wsparcie silnego sojusznika, czyli zimy, stojącej u wrót Europy i samej Ukrainy, uzależnionych od dostaw gazu z Rosji. Z tego powodu gaz będzie jednym z najważniejszych tematów mediolańskich rozmów.

Poruszona zostanie też kwestia skutków sankcji nałożonych przez Rosję w odpowiedzi na embargo Zachodu, a coraz mocniej – jak się zauważa – odczuwanych przez europejskich eksporterów.

Kolejny temat dyskusji to zagrożenie terrorystyczne ze strony Państwa Islamskiego. Tuż przed rozpoczęciem obrad Van Rompuy wyraził przekonanie, że Europa i Azja będą w stanie razem przyczynić się do powstrzymania fali przemocy w Iraku i Syrii.

Kanclerz Merkel zapowiedziała po przyjeździe do Mediolanu, że mowa też będzie o epidemii eboli w Afryce Zachodniej. (PAP)

Na zdjęciu: Uczestnicy szczytu w Mediolanie fot.Matteo Bazzi/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119260477 views

REKLAMA

2119260569 views

REKLAMA

REKLAMA

2121056922 views

REKLAMA

2119260635 views

REKLAMA

2119260691 views

REKLAMA

2119260732 views